Önce 'hassasiyetler ve reyting', sonra çocuklar

Şanlıurfa'da 12 yaşında bir çocuk, televizyondan görüp etkilendiği 'ölümden sonra dirilme' numarasını denerken öldü.

İSTANBUL - Şanlıurfa'da 12 yaşında bir çocuk, televizyondan görüp etkilendiği 'ölümden sonra dirilme' numarasını denerken öldü.
Ama gazeteler, üç gündür bu trajik ölüme, sonuçlarına, nedenlerine ve bu konuda alınabilecek tedbirlere değil, o dizinin hangisi olduğuna kenetlenmiş durumda.
Hatice'nin hangi diziyi izlediğine yönelik haberler, 'medya etiği' tartışması başlattı. Okur kime inanacağını şaşırırken küçük çocukların televizyonlardaki programlardan olumsuz etkilenmesinin önüne geçecek tedbirler ikinci planda kaldı, hatta konuşulmadı bile.
Şanlıurfalı Hatice Demir, olay anında yanında olan arkadaşlarının anlatımlarına göre, televizyonda kendini astıktan sonra tekrar dirilen birinden söz ettiklen sonra "Ben de onun gibi yeniden dirileceğim" diyerek kendini asma denemesine girişmişti. Radikal dahil pek çok gazetede haber bu şekilde yayımlanırken haftanın üç günü 'sırlarla dolu diziler' yayımlayan Samanyolu TV ile aynı gruba ait Zaman gazetesi, dizinin adını yazmadı. Yenişafak gazetesi de haberinde dizinin adına yer vermedi. Star gazetesiyse Hatice'nin Show TV'de yayımlanan ve töre konusunu işleyen 'Yaralı Yürek' dizisinden etkilendiğini yazdı.
Bir gün sonra Zaman gazetesi, Hatice'nin ölümüne Samanyolu'ndaki 'Sırlar Dünyası'nın değil, Show TV'de yayımlanan 'Yaralı Yürek'in neden olduğunu yazdı. Haberde Sırlar Dünyası yapımcılarının "Biz intihar sahnesi göstermedik" açıklamasına da yer verildi. Yenişafak'sa küçük kızın Show TV'deki Yaralı Yürek ve Ezo Gelin'den etkilendiğini öne sürdü.
Bu haberlerde Hatice'nin amca kızı 11 yaşındaki F.'nin "Show TV'de Ezo Gelin'i izliyorduk. 'Kendimi asacağım. Bakalım ağrıyor mu ağrımıyor mu' dedi. Kendini astı" şeklindeki sözlerine yer verildi. Bir gün önceki haberlerdeyse olay sırasında orada olan F., "Sırlar Dünyası'nı izliyorduk" demişti.
Akşam'da dün 'Yaralı Yürek'in yapımcılarının açıklaması yer aldı. Onlar da olay günü yayımlanan tekrar bölümünde intihar sahnesinin olmadığını söylüyordu. Akşam'daki haberde önce Sırlar Dünyası'nı suçlayan ailenin, bu görüşmeden sonra 'Yaralı Yürek' dizisini suçlamaya başladığı belirtildi.
Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İrfan Erdoğan, bu konudaki haberleri, 'tüccarın kendi malını övmesi' olarak tanımlıyor. Erdoğan, "Dizilerin, gazetelerde bu şekilde taraflı savunulması, inandırıcılık ve medya etiği açısından son derece olumsuz. Buna tedbirlerin alınmasının konuşulması gerekirken gazetelerde tüccarların mallarını övmesiyle aynı mantıkta haberler görüyoruz" diye konuştu.