Önce imam-hatipler

Bugün Meclis'te
Hükümet, iktidara geldiğinden beri tartışılan 'kapsamlı YÖK değişikliği'ni erteledi, ancak imam-hatiplere yönelik sözünü öne aldı. Bakanlar Kurulu dün, 'aciliyetine binaen' meslek liselerine üniversiteye giriş sınavında katsayı eşitliğini getiren paketi en geç bugün Meclis'e yollamaya karar verdi.
Çiçek açıkladı
Adalet Bakanı Çiçek, kapsamlı değişikliğin Üniversitelerarası Kurul ile Başbakan Erdoğan'ın uzlaşmasıyla ertelendiğini belirtti. Çiçek, "Yeni paket 8-10 madde. İmam- hatiplerin meslek liselerine oranı yüzde 8, tartışmalarda yüzde 92'yi de görün" dedi.

ANKARA - Hükümet, YÖK, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) ve Eğitim-Sen'in şiddetle karşı çıktığı, imam-hatip liseleri başta olmak üzere, meslek liselerine Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) uygulanan katsayı uygulamasını değiştiriyor. Rektörlerin muhalefeti nedeniyle YÖK yasa değişikliğini
'sonraya' bırakan hükümet, ÖSS öncesinde değiştirmek istediği katsayı uygulamasının da bulunduğu 10 maddelik bir paketi en geç yarına kadar TBMM'ye sevk edecek.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan ve 6 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısında Kıbrıs'la ilgili son gelişmelerin yanı sıra, YÖK yasası ve meslek liselerinin üniversiteye girişte önünü açmaya yönelik tasarı görüşüldü.
'Vicdan rahatsız olmaz'
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in YÖK Yasası'yla ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdiğini belirten hükümet sözcüsü ve Adalet Bakanı, ÜAK yetkilileri ve Erdoğan arasında geçen hafta yapılan toplantıda, geniş kapsamlı bir YÖK Yasası'nın daha sonra çıkarılması konusunda görüş birliğine varıldığını açıkladı. Çiçek, bunun yerine meslek liselerine üniversiteye girişte uygulanan katsayıyı ortadan kaldırmayı amaçlayan 8-10 maddelik bir tasarının imzaya açıdığını, en geç yarın TBMM'ye sevk edileceğini söyledi.
Çiçek, bir soru üzerine, hükümetin katsayı uygulamasına ilişkin girişimin sadece imam-hatip liseleri açısından 'okunmasını' eleştirerek, "Olaya hep meslek liseleri içindeki oranı yüzde 8 olan imam-hatipler açısından bakıldı. Geriye kalan yüzde 92'yi neden görmüyorsunuz? ÜAK da aynı görüşü ortaya koydu. Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek bir düzenleme olacak. Meslek liseleri boyutu dışında hiçbir şey, biz ne dersek diyelim merakınıza
mucip olmuyor" dedi. Çiçek, tasarının YÖK'ün teşkilat yapısına ilişkin bazı maddeleri de içerdiğini belirtti.