Önce Karadeniz sonra Dersim çekilecek

Önce Karadeniz sonra Dersim çekilecek
Önce Karadeniz sonra Dersim çekilecek
Öcalan'ın Mektubunu alan Kandil'in, çekilmeye Karadeniz'de başlayacağı iddia edildi.

BDP heyetiyle İki gün içinde 6. görüşmeyi yapması beklenen Öcalan’ın silahlı gruplara, “harekete geç” talimatı vereceği iddia edildi.

Öcalan’ın mektubunu dün Kandil’e ulaştıran BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, dün yanıtı alarak Türkiye ’ye döndü.

Milliyet gazetesinden Namık Durukan’ın haberine göre beş sayfalık mektup daha çok çekilmeye ilişkin teknik konular içeriyor.

Alınan bilgilere göre, ilk çekilme sınıra uzak yerlerden başlayacak. Karadeniz ve Erzurum bölgelerinde az sayıdaki gruplar ‘Dersim alanı’ olarak adlandırılan bölgeye doğru harekete geçti. Kısa süre içinde Dersim alanına ulaşması beklenen gruplar, buradaki büyük grupla birleşip çekilmeye başlayacak. İlk büyük grup da bu bölgeden çekilmiş olacak.

Dersim’den Kars ve Erzurum’u takip edecek gruplar Van ve Hakkari üzerinden Hakurk bölgesindeki güvenli koridoru takip ederek Kuzey Irak’a ulaşacak. Sınır hattında faaliyet gösteren gruplar, gelen grupları karşılayıp ihtiyaçlarını giderdikten sonra son grupla birlikte Kuzey Irak’a çekilecek.