@ismailsaymaz

Önce onama, sonra atama

Önce onama, sonra atama
Önce onama, sonra atama
Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) tuğgeneralliğe terfi eden Musa Çitil'in, 13 köylünün öldürülmesine ilişkin sanık olarak yargılandığı davadaki beraat kararının yaklaşık iki ay önce onandığı ortaya çıktı  
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Musa Çitil, Mardin’in Derik ilçesinde jandarma komutanı olarak görev yaptığı 1993-1994 yılları arasında 13 köylünün öldürülmesini azmettirdiği iddiasıyla Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıp beraat etmişti. Dava sırasında Ankara Jandarma Bölge Komutanı olan Çitil, bu haftaki YAŞ’ta tümgeneralliğe terfi eden iki isimden biri olmuştu. Çitil’in terfisinin önünü açan Yargıtay kararının geçen 2 Haziran’da çıktığı anlaşıldı.  

Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin ilamına göre 16 Şubat 1993’te Dumanlı köyünde Seydoş Çeviren’in evinin ahırında bulunan sığınakta saklandığı iddia edilen PKK ’lılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan silahlı çatışmada üç güvenlik görevlisi ve üç PKK’lı da öldü. Bu çatışma sırasında Seydoş, Yusuf, Abide, Ahmet ve Ramazan Çeviren ile Mehmet Nejat Arıs da hayatını kaybetti. İlamda, operasyonu idare eden Çitil’in çatışmadan sonra olay yerine geldiği, tanıkların o tarihte Çitil’i suçlamadıkları belirtilerek "19 yıl geçtikten sonra 2012 yılında başlatılan soruşturma ve kovuşturma aşamasında alınan ifadelerinde maktüllerin sanık tarafından öldürüldüğüne dair beyanlarının maddi delillerle doğrulanmadığı gibi kendi içerisinde ve birbirleriyle çelişkili olduğu" savunuldu.

Faili meçhul davasında yargılanan komutan da terfi etti

Ayrıca 12 Haziran 1994’te PKK ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada ölen Vejdin Avcıl’ın örgüt açtığı ateşle can verdiği yönünde olay tutanağı bulunduğu ifade edildi. Çitil’in çatışma anında  burada bulunmadığı belirtildi. Aynı şekilde 4 Ocak 1994’te Mustafa Aydın’ın, 6 Şubat 1994’te Mehmet, Ramazan ve Ahmet Erek’in, 17 Mayıs 1994’te de Piro Ay’ın öldürülmesi eyleminin Çitil tarafından ya da onun talimatıyla gerçekleştirildiği yönünde delil bulunmadığı anlatıldı. Mehmet Faysal Otün’ün öldürüldüğü 1 Ekim 1994’te Çitil’in ilçe komutanı olarak görev yapmadığı anlatıldı. Çitil hakkında delil bulunmadığı ifade edilerek, “Lehe olan delillerin kararda ön plana çıkartılıp aleyhe olan delillerin dikkate alınmadığına, sanığın JİTEM’in Derik sorumlusu olduğuna, her bir öldürme eylemi nedeniyle ayrı ayrı cezalandırılması gerektiğine” ilişkin itirazlar reddedildi. 

Faili meçhul davasında Musa Çitil'e beraat

AVUKAT KUZU: İKTİDAR TARAFINDAN KORUNUYOR

Ailelerin avukatlığını yapan Mardin İHD Şube Başkanı Erdal Kuzu, terfinin önünü açabilmek amacıyla kararın apar topar onandığını savunarak “Dosyasının kapatılması ve terfisi birbirinden bağımsız değildir. Biz en baştan beri sanığın iktidar tarafından korunduğunu, yargılama aşamasında görevinin başında olduğunu söylemiştik. İktidarın adamı olduğu için yükselebildi. Bu da hukuk sisteminin gayrıciddiliğini ortaya koyuyor. Cezasızlık politikası Türkiye ’de sistematiktir ancak bu kadar aleni biçimde uygulanacağını tahmin etmiyordum. Yaptılar vallahi” dedi.