'Önce su sonra gaz' genelgesi

'Önce su sonra gaz' genelgesi
'Önce su sonra gaz' genelgesi
Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında ölçüsüz ve kuralsızca kullanıldığı için başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyada ve ülke içinde büyük tepki yaratan 'biber gazı kullanımı'na ilişkin İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlandı.

Radikal.com.tr – Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında ölçüsüz ve kuralsızca kullanıldığı için başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyada ve ülke içinde büyük tepki yaratan, 11 kişinin gözünü kaybetmesine ve çok sayıda kişinin ağır şekilde yaralanmasına yol açan biber gazının kullanımına ilişkin İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlandı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler imzasıyla 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgede, polisin biber gazı kullanımına ilişkin bazı ‘uyarılar’ yer alıyor.

İçişleri Bakanı Güler, öncelikle ‘gaz kullanılmadan önce uyarı anonsu yapılmasını’ istedi.

Polisin toplumsal olaylara yönelik müdahaleleri orantısız güç kullanımı ve biber gazının kapalı alanlara atılması, haddinden fazla kullanılması, hedef alınarak atılması nedeniyle kişilerin ağır yaralanmalara maruz kalması, yurt içinde ve yurt dışında yoğun ve sert eleştirilere neden olmaya devam ederken, İçişleri Bakanlığı valiliklere konuyla ilgili bir genelge gönderdi. Bakanlık, öncelikle, biber gazı kullanmadan önce sesli yayın araçlarından uyarı anonsu yapılmasını istiyor.

Bugüne kadar olan uygulamada, polis gösterici grubu, "dağılmamanız halinde güç kullanılarak dağıtılacaksınız" diye uyarıyordu. Genelgeye göre, artık bu anonsun içinde gaz kullanılacağı uyarısı da yapılacak ve gösterici gruptan ayrılmak isteyenlerin uzaklaşmasına imkan verilecek. Gazlı müdahaleden önce de su püskürtücü panzer ve TOMA'ların kullanılması zorunlu olacak.

Genelgede dikkat çeken diğer önemli uyarılardan bazıları şöyle:

"Gazların etki alanı dahilinde okul hastane kreş ve huzurevi gibi kurumların bulunmamasına dikkat edilecek. Müdahale edilecek grubun arasında yaşlı kadın ve engelli bulunmayacak. Kapalı alanlarda ve özellikle spor alanlarında kullanılmayacak. Çevreye veya güvenlik güçlerine karşı saldırı veya direniş olmadıkça gaz atılmayacak."

İçişleri Bakanı Muammer Güler, gaz kullanımına ilişkin yaptığı bu uyarıların yanı sıra, orantısız güç ve aşırı gaz kullanımı iddialarını engellemek için "müdahale ve gözaltı işlemlerinin kamera ile kayıt altına alınmasını ve müdahale sonrası kullanılan gazın miktarının da amir tarafından tutanak altına alınmasını" istedi.