'Öncelik Ankara'da'


1 Temmuz'dan
itibaren AB'nin dönem başkanlığı görevini üstlenecek olan Britanya'nın Ankara Büyükelçisi Westmacott, destek mesajları verdi. KKTC'ye yönelik izolasyonların kalkması gerektiğini belirten Westmacott, "Mali yardım şart" dedi.
Westmacott şöyle devam etti: Türkiye'nin AB başvurusunu başkanlığımız sırasında başarıya kavuşturmak Britanya'nın temel önceliği olacak. 3 Ekim'de katılım müzakerelerinin başarıyla başlamasını garanti edebilmek için elimizden geleni yapacağız.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - AB Dönem Başkanlığı görevini 1 Temmuz'da üstlenecek ve yıl sonuna kadar sürdürecek olan Britanya'dan Ankara'ya, "Türkiye'nin AB üyelik başvurusunu başarıya ulaştırmak, dönem başkanlığımızda Britanya'nın temel önceliği olacak" mesajı geldi. Britanya'nın Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott, dönem başkanlıkları süresince özellikle AB üyeliği ve Kıbrıs sorunu temelinde Türkiye'ye tam destek vereceklerini söyledi. Westmacott'un Radikal'e yaptığı değerlendirmeler şöyle:
İzolasyonlar kalkmalı: Kıbrıs'ta kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yanayız. BM'nin bu yöndeki girişimleri ve adada üstlendiği misyonu, çözüm için en iyi yol olarak görüyoruz. Kuzey Kıbrıs üzerindeki izolasyonları kaldıracak önlemlerin AB nezdinde alınması gerektiğine inanıyoruz.
Elimizden gelenin en iyisi: Kuzey Kıbrıs'a mali yardımlarda bulunmak ve bölgeye ticaret konusunda düzenlemelere gitmek çok önemli. Başkanlığımız süresince, bu konuda yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışacağız ama bu süreçte AB ilkelerini dikkate alarak tarafsız davranmak zorunda olduğumuzun iyi anlaşılması gerekiyor. Bu da, başkanlığın bir üye ülke üzerinde aşırı baskı uygulamasının çok zor olduğu anlamına geliyor.
Doğrudan uçuşu destekliyoruz: Doğrudan uçuşları Kuzey Kıbrıs'a yönlendirme arzusundayız. Bu konu, Britanya Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'nin Kıbrıs'la ilgili son raporunda da çok önemli bir yer tuttu. Bununla birlikte uluslararası havacılık, bizim de uymak zorunda olduğumuz bir dizi anlaşma ve kurallara tabii. Dolayısıyla yasal zorunlulukları değerlendirmek durumundayız. Konuyu, son derece dikkatli bir şekilde değerlendirmekteyiz.
Türkiye temel önceliğimiz: Türkiye'nin AB başvurusunu başarıya kavuşturmak dönem başkanlığımızda, Britanya'nın temel önceliği olacak. Bu zamanda Türkiye'de büyükelçi olmak da benim için bir ayrıcalıktır. Türkiye'yle 3 Ekim'de katılım müzakerelerinin başarıyla başlamasını garanti etmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.
Uygulama önemli: Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK), eski kanuna kıyasla birçok gelişmeyi beraberinde getiriyor. Bu gelişmeleri özellikle işkence, kadın hakları ve dil-din-ırk ayrımcılığı konularında görmek memnuniyet verici. Yine de, yasa bazı eleştirilere neden olmaktadır. Parlamentonun bu eleştirileri dikkate alması olumlu, ancak biz yasal sürecin sonuçlarını bekleyeceğiz.
AİHM'ye uyulmalı: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Öcalan davasında problemin tanımına ve çözümüne ilişkin birkaç yol önermiştir. Bu konuda nasıl bir yol izleneceği tabii ki Türk otoritesinin kendi bileceği bir iştir. Ancak, Türkiye için de tıpkı diğer AB ülkeleri gibi mahkemenin kararlarına uymak önemlidir.


    http://www.radikal.com.tr/7483357483350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.