'Öncü karar'a itiraz

Dosya İstanbul'a
Ankara 11. Ağır Ceza'nın 'kalemli çete' davasındaki 'yeniden yargılamanın reddi' kararına itiraz edildi. Meclis'te pankart açınca mahkûm olan sanıkların, CMUK değiştirilmedikçe veya iptal edilmedikçe yeniden yargılanıp yargılanamayacaklarında son sözü İstanbul Ağır Ceza söyleyecek.
Öcalan'ı da ilgilendiriyor
İstanbul, itirazı kabul eder veya Öcalan dahil 90 kişiyi kapsam dışı bırakan CMUK maddesinin Anayasa'ya aykırılığı iddiasını yerinde bulursa, yeniden yargılamanın engellerini kaldıracak süreç başlayabilir. İtiraz reddedilirse sanıklar AİHM'ye gidecek.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 1996 yılında paralı eğitimi protesto için pankart açan ve toplam 96 yıl hapse mahkûm olan 'kalemli çete'nin durumu, İstanbul Ağır Ceza'da görüşülecek. İstanbul Ağır Ceza'da alınan karar, Abdullah Öcalan davası için de belirleyici olacak.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 'kalemli çete' sanıklarının adil yargılanmadığına hükmetmiş, ancak yeniden yargılanmak için Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuran sanıklar, esasen Öcalan'a yeniden yargı yolunu kapatmak için çıkarılan CMUK'un 327/6. maddesine takılmıştı.
Radikal'in dün 'Ağır cezadan öncü karar-Öcalan davasına ret sinyali' başlığıyla verdiği kararın muhatapları, AİHM'de açtıkları davayı kazanmalarına rağmen, yeniden yargılama taleplerinin reddedilmesi kararını eleştirdi. Avukat Cem Erkat, Öcalan için düşünülen ancak kendi müvekilleri gibi onlarca başka sanığın da adil yargılanma hakkını kısıtladığı için, CMUK'un ilgili maddesinin Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırılığına bir kez daha dikkat çekti.
Ankara'dan İstanbul'a...
Avukat Erkat, Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'CMUK'un Anayasa'ya aykırılık iddiası'nı ciddi bulmayıp reddetmesi ve yargılamayı yenilememesi kararına karşı yasal itiraz haklarını kullandıklarını belirtti. Bu itiraz yasa gereği Ankara'ya en yakın ildeki ağır ceza mahkemesi sıfatıyla İstanbul Ağır Ceza'da ele alınacak.
Şimdi ne olacak?
Eğer İstanbul Ağır Caza Mahkemesi, itirazı kabul edip CMUK'a rağmen yeniden yargılama yapılması gerektiğini bildirirse veya Öcalan dahil 90 kişiye yeniden yargı yolunu kapatan CMUK maddesini Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi gerektiğine karar verirse, Ankara Ağır Ceza'nın kararı kaldırılacak. Bu, Meclis'te pankart eylemi nedeniyle cezalandırılan 'kalemli çete' sanıkları gibi, benzer durumdaki Öcalan için de yeniden yargılanma yolunu açabilecek.
Avukatlar Cem Erkat ve Ender Büyükçulha, İstanbul Ağır Ceza'nın da itirazlarını reddetmesi halinde, iç hukukta tek yolları kalacağını, itirazın reddiyle kesinleşecek olan kararın yazılı emir yoluyla bozulmasını istemesi için Adalet Bakanı'na (Cemil Çiçek) da başvurabileceklerini söyledi.
Yeniden AİHM yolu
Erkat, bu yola başvurulsun ya da başvurulmasın AİHM'nin 'adil yargılama yapılmamış' kararına rağmen müvekillerinin yeniden yargılanmamasının büyük hak ihlali olacağını belirterek, "Bu durumda yine AİHM'ye başvuracağız. Çünkü AİHM'nin tespit ettiği ihlal gerekçeleri ortadan kaldırılmamış, AİHS'nin ayrımcılıkla ilgili maddesi açıkça ihlal edilmiş olacak" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7465037465030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.