Onda tükenen yaşam beş insanda devam edecek

Kocaali ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonrasında kaldırıldığı Sakarya Devlet Hastanesi'nde beş gün komada kaldıktan sonra beyin ölümü gerçekleşen 30 yaşındaki Ayhan Okur'un organları beş kişiye hayat verecek.

SAKARYA - Kocaali ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonrasında kaldırıldığı Sakarya Devlet Hastanesi'nde beş gün komada kaldıktan sonra beyin ölümü gerçekleşen 30 yaşındaki Ayhan Okur'un organları beş kişiye hayat verecek. Kocaali'de traktör bayiliği yapan evli ve iki çocuk babası Ayhan Okur, geçtiğimiz pazartesi günü otomobiliyle şarampole yuvarlandı. Kazada, başından darbe alan Okur, Sakarya Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Beş gün komada kalan kalan Okur'un beyin ölümü gerçekleşince, ailesi organ bağışı yapılmasına karar verdi.
'Organ naklini iyi bilirdi'
Ağabeyi Aydın Okur, aldıkları kararda zorlanmadıklarını belirterek, "Kardeşim, 2000 yılında kornea nakli oldu. Sol gözüne kornea nakli olduğundan dolayı organ naklini çok iyi bilirdi. Sağlığında da ölümü halinde organlarının bağışlanmasını istiyordu. Bu üzücü kaza sonrasında kendisinin ve annemin isteği üzerine organlarını bağışlama kararı aldık" dedi. Sakarya Devlet Hastanesi Başhekimi Muzaffer Yılmaz, Okur'dan alınacak olan kalp, karaciğer, böbrekler ve korneasının İstanbul Çapa ve Florance Nightingale, Kartal Lütfü Kırdar Araştırma Hastanesi ve Malatya'da beş hastaya nakledileceğini söyledi.
'Artık benim beş Ayhan'ım var'
Okur'dan alınan karaciğerin İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gören beş yaşındaki Zeynep Er ve 50 yaşındaki Eyüp Coşkun'a nakledileceği öğrenildi. Merkez yetkilileri, Adıyaman'dan Malatya'ya gelen Er için Ulusal Koordinasyon Merkezi'ne acil karaciğer talebinde bulunduklarını, Sakarya'dan İstanbul'a gönderilen karaciğerin özel uçakla Malatya'ya getirildiğini söyledi.
Gözyaşlarıyla toprağa verilen Ayhan Okur'un annesi Vasfiye Okur, oğlunun organlarını seve seve bağışladığını belirterek, "Artık benim beş tane Ayhan'ım var. Ayhanlar'ımdan isteğim gelip beni bulsunlar. Onlarla tanışmak istiyorum" dedi.