Önder Aytaç serbest: Anamın ak sütü gibi pırıl pırılım

Önder Aytaç serbest: Anamın ak sütü gibi pırıl pırılım
Önder Aytaç serbest: Anamın ak sütü gibi pırıl pırılım
Yurtdışı dönüşü sırasında Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınan gazeteci Önder Aytaç serbest bırakıldı. Önder Aytaç,"Suçlu olduğum bir şey yok. Anamın ak sütü gibi pırıl pırılım. Bir adım daha atıp söyleyeyim ki kimseye telefon açmıyorum babacığım" dedi.

RADİKAL - Fethullah Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen ve bir dönem Polis Akademisi'nde öğretim üyeliği yapan gazeteci-yazar Önder Aytaç, dün saat 22.40'ta İstanbul 'a geldi. Pasaport kontrolünden geçmek isterken hakkındaki yakalama kararından dolayı gözaltına alınan Aytaç serbest bırakıldı.

Aytaç hakkında, Ankara 4'ncü Sulh Ceza Mahkemesi'nin, "Devlet büyüklerini ve emniyet güçlerini aşağılamak ve tahkir" suçlamasıyla arama kararı bulunduğu ve bu karar doğrultusunda gözaltına alındığı bildirildi.

Önder Aytaç gözaltına alındı

 

Önder Aytaç öğle saatlerinde Ankara’ya giderken açıklamada bulundu. Aytaç, “Her şeyim pırıl pırıl. Daha önceden Polis Akademisi’nde görev yaparken görevime son verilince tebliğ ile ilgili eve gelmişlerdi. Bende bu yapılanın usulsüz olduğu ile ilgili şerh düşmüştüm.70 günlük raporum vardı. Daha sonra Malatya’ya tayin edildim. Oradan Bitlis’e tayin edildim. Oradan da göreve son verdiler. Bütün bunlarla ilgili açmış olduğum davalarda mahkemeler yürütmeyi durdurma verdi. Yani benim haklılığımı tescil etti. Bende bu usulsüz diye şerh düşmüştüm. Bu yapılmış olan bir suçtur. Bu suçu da Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekanı Polis Akademisi Başkanı, Emniyet Genel Müdürü İçişleri bakanı yapıyor demiştim. Altına yazmış, şerh düşmüştüm. Bundan dolayı İç işleri Bakanı hakkımda suç duyurusunda bulunmuş. 4 Sulh Ceza Mahkemesinin gıyabımda vermiş olduğu bir karardı. Ben de yurt dışındaydım. Gelince burada GBT’den çıktığı için dün aksam Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürlüğü’nde konuk ettiler beni. Bugün de bir şey yok. Yeni Türkiye ’de alışmamız gereken bir süreç bu. Yasama, yürütüme, yargı hepsinin siyasallaşmış olduğu bir çerçevede böyle şeyler daha çok yaşanacak" diye konuştu.

Daha sonra teferruatlı bir açıklama yapacağını belirten Aytaç, “ Benim yazmış olduğum, ‘Bir organize yapı var orada. Paralel bir organize yapı var orada’ dedim ben. Güvenlik Bilimleri Fakültesi Başkanı, Polis Akademisi Başkanı, Emniyet Genel Müdürü ve İç işleri Bakanı’ndan oluşan bir yapı var orada dedim. Zaten idarede benim bu söylediğimi kabul etti. Savcılıktan serbest kaldık o kadar. İngiltere’deydim. Görevim bittikten sonra çocuklarım var, evim var, bakmam gereken. 4.5 aydır İngiltere’deydim. Bu çerçevede gözaltına alınacağımı bilerek gelmiştim. Suçlu olduğum bir şey yok. Anamın ak sütü gibi pırıl pırılım" şeklinde konuştu. (dha)