Önder: CHP beleşçi parti

Önder: CHP beleşçi parti
Önder: CHP beleşçi parti
HDP'nin İstanbul adayı Sırrı Süreyya Önder oldu. Önder de ilk açıklamasında CHP'yi eleştirdi: "Çaba sarfetmeden sol oylara konmaya çalışıyor."

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, Ankara ’da partinin genel merkezinin açılış töreninde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan aday adaylığına Sırrı Süreyya Önder’in talip olduğunu ve bunun 15 Aralık’ta açıklanacağını ifade etti. Başkan adaylığı ile ilgili kendisine yöneltilen “Sırrı Süreyya ayıp ediyor” eleştirisine cevap veren Önder ise CHP ’nin adayı Mustafa Sarıgül’ü sert bir dille eleştirdi. Önder, “CHP kadar bu ülkede hiçbir emek sarf etmeden yüzü sola dönük bir partidir. Bu kadar beleş bir parti yok” dedi.
Kürkçü, Önder, HDP milletvekilleri Levent Tüzel ve Sebahat Tuncel, dün bir basın toplantısı düzenleyerek, HDP’nin yerel seçimlerdeki stratejileri hakkında bilgi verdi. Ankara Altındağ’da HDP Genel Merkezi’nin açılışını yapan milletvekilleri, yeni bir siyasi parti olarak ülkenin çözülmeyen sorunlarına katkı sağlamak istediklerini ifade etti. HDP Eşbaşkanı Tuncel, yaklaşan yerel seçimlerin ülkenin diğer gündemlerini gölgede bırakmaması gerektiğine değindi. Kürkçü de HDP olarak 60’a yakın ilde teşkilat kurduklarını ve CHP ile AK Parti ’nin aday gösterdiği her yerde aday göstereceklerini açıkladı. Kürkçü, İstanbul aday adaylığına sadece Önder’in talip olduğunu söyledi. Kürkçü şunları söyledi: “Sırrı Süreyya Önder yoldaşımızın aday adaylığını bize empoze eden ne kendisidir ne bir başkasıdır. Bize bunu halk talep etti. İstanbul’da ‘o iş kepçesinin önüne çıkan adamı aday yapın’ diyen halkın taleplerine de cevap vermiş oluyoruz.”

CHP’ye sert eleştiri

Özellikle CHP tabanından gelen eleştirilere cevap veren Önder, “CHP kadar bu ülkede hiçbir emek sarf etmeden yüzü sola dönük bir partidir. Bu kadar beleş bir parti yok” dedi. Seçim zamanı geldiğinde “Aman oylarımız bölünecek” dediklerini ifade eden Önder, “Ayıp varsa bu lümpen ağızla meseleye yaklaşmaktır. Bir ana muhalefet partisi bir yerel seçimden diğerine kadar İstanbul’da 150 kadar kadrosunu hazırlayamazlar mı? Siyaseten tembeller. Kategorik bir karşılık içindeler. El altından ‘bizi destekleyin, ama bizim yanımızda görünmeyin’ diyenlere cevap adaylığımdır. CHP’nin Gezi ipoteği kabul edilemez. Gezi’de yaşamını yitiren insanlarımızın kanı Kadir Topbaş’ın üzerine sıçramıştır” dedi.

Tüzel: Pazarlık yok

Tüzel de demokrasiyi yerelde aramak ve başlatmak için yerel seçimlerini önemsediklerini kaydetti.Tüzel, “Demokratik çözümü kendileri için arayanlar, kendi ahlaklarını göstermeye çalışanların ne dolaplar çevirdiklerini MGK tutanaklarından görüyoruz. Bizler barışı, kardeşliği ve demokratik yönetim anlayışı için bunu önemsiyoruz. Halka söz verme iddiasında olanlar, hep kapalı kapılar ardında pazarlık peşinde koşanlar buna yanaşmayacaklar” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1164552116455230

  YORUMLAR
  (30 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Köpüğe sarılmak. - karçiçekleri

  CHP'nın bir ayağı kilisede, diğer ayağı camide. Ama her ikisine de samimi değil. Sırrı Beyin dediği gibi:" Allah'ın izniyle, bismillah Atatürk'le" başlayan sözlerle toplumu inandırması çok zor. Denizde köpüğe sarılmak insanı kurtarmaz.

  hah. aferin. - geo1980

  yiyin birbirinizi. yahu açın bakın her seçim dönemindeki tuhaf iç çatışmalarınıza. sanki gökçeği 4 dönemdir başkan yapan neydi? tamam tamam. istanbulu bir daha asla alamamacasına tesçillesin bu seçim artık. biz de hala bakalım havaya. lan acaba uzayda hayat var mı diye? yok arkadaş ya. vallahi bizden adam olmaz.

  CHP Sol mu Tartışmaları Nereye Kadar? - Kalearkası

  Hiçbir seçmeninin CHP'nin sol parti olduğunu iddia ettiğini görmedim. Ama eminim 50 sene sonra da hâlâ bu konu tartışılıyor olacak sanırım. CHP devletin partisidir, Cumhuriyet'i yansıtır, ya da yansıtması gerekmektedir. Bünyesinde farklı siyasal görüşlerden siyasetçiler barındırır. Ecevit döneminde sol ağırlıklı olmuştur, değişen parti kadroları CHP'yi ne sağ yapar, ne sol. Ayrıca HDP'nin H'sini ayrıştırıcı buluyorum. Halk'a çoğul eki takarsan, ırk temelli bir ayrımı savunmuş olursun. Hani nerede Türk, Kürt, Laz, Çerkez diye uzayan, herkesin ağzına sakız yaptığı ve içini boşalttığı kardeşlik, birlik temelli söylem?

  Yav tamam - Buffalo Bill

  Yav tamam sen CHP'den daha solcusun anladık da böyle demeye devam edersen seçimi Topbaş'ın kazanacağı garanti. 2.si bu belediye seçimi. Seni severim, Gezi'de çok da takdir ettim ama senin gibi belediye tecrübesi olmayan birine halk neden oy versin?

  karacadaglı - muratcelik123

  Evrensel ölçülerde sol ne demek? Böyle bir sol dünyanın neresinde var? Bir siyasi parti iktidar olmak için kitleselleşmek zorundadır. Kitleselleşebilmek içinde "taviz" vermek zorunda kalır. Mesela CHP bugün TÜSİADla hatta cemaatle bile iyi geçinmeye çalışıyor? Neden sence? Başka türlü iktidara gelemezde ondan. Peki bu durumda CHP sol mudur? Elbette soldur zira en azından iyi kötü bir "sosyal devletimiz" olur, eğitim sağlık "özelleştirilmez", gericilik "geriletilir" vs.vs. Buda toplumun çıkarınadır...

  CHP sol MU? - karacadaglı

  Evet az çok solun ne olduğunu bilen chp yi biraz yorumlasın eğer evrensel ölçülerde sola uyuyorsa bu sefer kendine dönsün mutlaka bir çelişki görecektir ya kendisinde yada chp de bu kesin

  blue knife - savassarioglu

  Hayatımda bu kadar saçmalığı bir arada duymadım. Keşke Kürtler Türkiye'den ayrılsalar da, o zaman görsek o BDP'leri, HDP'leri. Bakalım bugün solculuk oynamalarına izin veren ağababaları o zaman onlara ne yapıyor. "Solculuk oynamaları" dediysem o da sözün gelişi, yani lafta... Yoksa kim görmüş emekçiler için bir icraatlarını? Hadi mecliste azınlıklar, sahip oldukları belediyelerde var mı?.. AKP'yle, MHP'yle bir tuttuğun CHP'nin iktidar dönemlerindeki icraatları belli. Bütün dünyayı din çerçevesinden görenlerle, bütün dünyayı etnik kimlik çerçevesinden görenlerden ayrıldıkları noktalar ortada. Keşke her şeyi Kürtçülüğe verilen destek üzerinden değerlendirenler de, hele şimdi de fakto bağımsızlığa da sahipken, kendi iç sorunlarına, örneğin töre cinayetlerine ya da ekonomiye, eğilseler de Türkiye Kamuoyunu saçmalıklarıyla daha fazla uğraştırmasalar.