Önder yeniden İmralı heyetinde

Önder yeniden İmralı heyetinde
Önder yeniden İmralı heyetinde
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Gezi eylemlerine destek verdiği için İmralı heyetinden çıkartılan HDP’li Sırrı Süreyya Önder’e yeniden vize çıktı. Önder’in yeniden heyete dahil edilmesi, çözüm sürecinde bir süredir devam eden tıkanıklığın sona ermesinin işareti olarak yorumlandı.
Gezi Parkı eylemlerinde makinelerinin karşısına geçerek günlerce süren eylemlerin kıvılcımını çakmasının ardından, Önder’e İmralı izni çıkmamıştı. BDP ’li Pervin Buldan, 14 Ekim’de Öcalan ile yapılan görüşmenin ardından, geçen hafta İmralı’ya yeni bir heyetin gitmesi için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. İmralı’ya bu hafta sonu gitmesi beklenen heyette sürpriz bir isme onay verildiği öğrenildi. Önder’in, BDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve İdris Baluken ile birlikte, 12. heyetle adaya gitmesine Adalet Bakanlığı tarafından onay verildiği belirtildi. İlk İmralı görüşmesine katılan ancak Paris’te öldürülen üç kadının cenaze töreninde yaptığı konuşma nedeniyle adaya gitmesine izin verilmeyen DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün de bir sonraki görüşmede heyete dahil edilmesi bekleniyor.

Öcalan sormuştu

Öcalan, son olarak BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın heyetten çıkartılması üzerine, kendisiyle görüşen son BDP heyetine, “Niye müdahale ediliyor? Onların da gelmesi lazım. Ahmet Türk de Demirtaş da genel başkan. Heyetlere dahil olmaları gerekir” demişti.
BDP’den çatı partisi HDP’ye geçen Önder ise geçen haftaki Parti Meclisi toplantısında, yeni partisinin ‘Müzakere ve Çözüm Sürecinden Sorumlu’ Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. İmralı heyeti artık BDP-HDP heyeti olarak adlandırılacak. Görüşmede, Öcalan’ın HDP ile ilgili görüşlerini aktarması bekleniyor.

Süreçte yumuşama

Önder’in yeniden heyete dahil edilmesi, çözüm sürecinde bir süredir devam eden gerginliğin sona ermesinin işareti olarak yorumlandı. BDP Grup Başkanvekili Buldan, “Önemli bir gelişme. Süreçle ilgili bir süredir tıkanıklık yaşanıyordu. Bu tıkanıklığın aşılması açısından da önemli olur diye düşünüyorum. Sayın Öcalan da her görüşmemizde mutlaka ‘Sırrı Bey, Ahmet Bey, Selahattin Bey mutlaka gelmeli’ diyordu. Engelin aşılmasında bunun da etkisi olduğunu düşünüyorum. Ama en önemlisi, tıkalı olan sürecin açılmasında Sayın Önder’in payı olacak” dedi.