Önder'den 'büyük suçlama' için özür

Önder'den 'büyük suçlama' için özür
Önder'den 'büyük suçlama' için özür

Sinop ve Samsun daki saldırılardan sonra turu iptal eden HDK heyeti, TBMM de açıklama yaptı.

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Karadeniz turunun ikinci durağı olan Sinop’ta kendilerine yönelik saldırıdan CHP ’li Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül’ü ‘kışkırtıcı açıklamalar yapmakla’ suçlayan Hakların Demokratik Kongresi (HDK) heyeti basın toplantısı düzenleyerek Ergül’den özür diledi. Olayları kimin kışkırttığı hâlâ tartışılırken, CHP’liler Ak Partili Dikmen Belediye Başkanı Hüseyin Yüksek’in olay yerinde çekilmiş fotoğraflarını basına dağıttı. Yüksek ise CHP’lileri suçladı.
BDP ’li vekiller Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel, Sırrı Sürreya Önder ile Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’in de içinde olduğu heyet Sinop’taki tepkiler nedeniyle öğretmenevinde 9 saat mahsur kalmıştı.
HDK heyetinden BDP’li Önder, önceki gün CHP’li Sinop Belediye Başkanı Ergül’ün ziyaretten önce yerel basına tahrik edici, grubu hedef gösterici demeçler verdiğini söylemişti. Başbakan Erdoğan ve BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak da yine aynı gün CHP’li Ergül’ü işaret eden açıklamalarda bulunmuştu. Tüzel’in makamına yerel gazete kupürlerini gönderen Ergül, iddiaları yalanladı. Tüzel, Ergül’ü telefonla aradı, özür diledi. BDP’li Önder ise heyetteki diğer isimlerin katılımıyla TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, ırkçılıkla suçladığı ve “IQ’su ayakkabı numarasından küçük” dediği CHP’li Ergül’den özür diledi. Önder, “İddiamızı geri alıyoruz, kendisinden de özür diliyorum. Kanıtlayabildiğimiz zaman tekrar gündemleştireceğiz. MHP kurumsal ve örgütsel olarak böyle bir işin içinde değildi ama MHP’liler de vardı. Bu bir kafatasçı bir koalisyondu” dedi.

CHP’den resimli suçlama
CHP MYK toplantısına katılan CHP lideri Kılıçdaroğlu ’nun “Özürün devamını Başbakan’dan bekliyoruz” dediği önerildi. Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ise “Bazıları o kaba Türkçeleri ile belediye başkanımızı, CHP’nin kurumsal kimliğini bu eylemlerin içindeymiş gibi sunarak Başbakan’a kafasındaki projeyi gerçekleştirmek için yardımcılık yapıyorlar” dedi. Çekilen bazı fotoğrafları gösteren Koç, AK Partili Dikmen Belediye Başkanı Hüseyin Yüksek olduğunu söyledi. Yüksek ise iddiaları reddetti ve “Milletvekillerine zarar gelmemesi için mücadele ettik. Galeyana getiren CHP grubuydu” diye konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan da sorular üzerine “Bu resimler, kayıtlar Sinop’ta kimlerin olduğunu ortaya koyuyor” dedi.