'One Minute' TRT'de TV dizisi oldu

'One Minute' TRT'de TV dizisi oldu
'One Minute' TRT'de TV dizisi oldu

?Ayrılık-Aşkta ve Savaşta Filistin? dizisinin tamamı Filistin?de geçiyor. Dizinin Türkiye bağlantısı, bir Osmanlı askerinin torunu.

İsrail ile Türkiye arasındaki krizler dizisine bir de 'dizi krizi' eklendi. TRT'nin 'Ayrılık' adlı dizisinde İsrailli askerlerin bir bebek de dahil sivil halkı katlettiğine dair görüntüler, diplomatik kriz çıkardı
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

Vicdanın sesi mi, tehlikeli bir propagandanın tamtamları mı?

ANKARA - İsrail ile Türkiye arasında esen ‘kriz rüzgârları’ sertleşiyor. İsrail, devlet televizyonu TRT’de yayımlanan ‘Ayrılık-Aşkta ve Savaşta Filistin’ dizisi nedeniyle Türkiye’ye diplomatik tepki gösterdi. Dışişleri, TRT nezdinde adım atmadan önce hükümetin kararını bekleyecek.
Dün TRT’den basın kuruluşlarına yollanan tanıtım karelerinde, yerde cansız yatan bir çocuk ve üzerinde kırmızıyla ‘One Minute’ yazılması dikkat çekti.
Dizi ‘İsrail askerlerinin biri bebek olmak üzere sivil halkın üzerine ateş açması, kontrol noktalarında uygulanan zulüm’ görüntülerini içeriyordu. Kriz, İsrail’deki kablolu yayın sisteminden de rahatlıkla izlenilebilen dizinin ilk bölümünün önceki gün yayımlanmasının hemen ardından başladı.
Yedioth Ahranot gazetesinin İbranice haber sitesinde diziyle ilgili ağır bir yazı yayımlandı. Yedioth Ahranot’ta İsrail’in, dizi nedeniyle travma yaşadığı savunulurken, Kanal 2 televizyonu da dizinin İsrail ve Yahudi düşmanlığını tesis etmeye yönelik “provokatif bir dizi” olduğunu vurguladı. 

Büyükelçiyi çağırın, uyarın
Tepkilerin İsrail hükümetine de yoğun bir şekilde yansıtılmasının ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı, Bakan Lieberman’ın talimatı ile Türkiye’nin Telaviv Büyükelçiği geçici Maslahatgüzarı Ceylan Özen’i bakanlığa çağırdı.
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman da İsrail basınına yaptığı açıklamada, “Provokasyondur ve devlet sponsorluğunda yapılmıştır” dedi. Dizinin provokasyon ve nefret dolu olduğunu, İsrailli askerleri masum çocukların katilleri olarak gösterdiğini belirten Lieberman, “Böyle bir dizinin düşman devletlerce bile yayımlaması yakışmaz, hele hele İsrail ile tam diplomatik ilişkileri olan bir devlet tarafından yayımlanması hiç yakışmaz” dedi.

Gözler, Erdoğan’da
Bundan sonraki gelişmeler merak konusu. Dışişleri Bakanlığı’nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze konusundaki çıkışlarını da dikkate alarak TRT’ye doğrudan bir telkinde bulunmayacağı öğrenildi. Diplomatik kaynaklar, dizinin devam edip etmeyeceği konusunda, ‘siyasi karar’ gerekeceğini vurgularken, TRT yetkilileri sessiz. Dışişleri Bakanlığı İsrail ile kanalları açık tutmak istese de hükümetin tavrını esas alarak durumu yatıştırmak için herhangi bir girişimde bulunmuyor.

‘Halkım İsrail’i istemedi’
İki ülke arasındaki ‘Ayrılık’ rüzgârları geçen yıl Davos’ta yaşanan ‘One Minute’ kriziyle kuvvetlendi. İsrail ordusunun Konya’daki Anadolu Kartalı tatbikatından dışlanmasıyla tırmandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün bu kararı, “Halkımın vicdanını dinlemek zorundaydım. Halkım İsrail’in (tatbikata) katılmasını istemiyordu” diye açıkladı. Dizi krizi de bu açıklamanın hemen ardından koptu.