Onlar 23 Nisan'ı hapiste geçirecek

Onlar 23 Nisan'ı hapiste geçirecek
Onlar 23 Nisan'ı hapiste geçirecek
Polise taş atmakla suçlanan çocuklardan biri yedi yıl, üçü altı yıl, ikisi 10 ay ceza aldı. Avukatlar 23 Nisan'ı hatırlatıp mahkemeye 'Çocuklar sizin yerinize otursa heyete ne ceza verirler?' diye sordu


MESUT HASAN BENLİ
ANKARA - 23 Nisan öncesi, polise taş attıkları için örgüt üyeliği ve örgüt propagandası suçlamasıyla yargılanan altı çocuğa ceza yağdı: Üç çocuğa altı yıl 11 ay, bir çocuğa yedi yıl beş ay, iki çocuğa da 10 ay hapis...
Diyarbakır’da 14 Temmuz 2008 günü Öcalan’ın İmralı’da kötü muamele gördüğü iddiasıyla DTP milletvekillerinin ve belediye başkanlarının katılımıyla basın açıklaması yapılmıştı. Açıklamanın ardından yürüyüş sırasında bazı göstericiler polise taş atmıştı.

Katip bilirkişilik yaptı
18 yaşından küçük altı çocuk gözaltına alınmış, haklarında ‘örgüt üyeliği ve örgüt propagandası’ suçlamasıyla Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.
Mahkeme tutuklanan çocukların olaylarda yer alıp almadığının ve polise taş atıp atmadıklarının tespiti için mahkeme katibi Özgür Ekinci’yi bilirkişi tayin etmişti. Ekinci, hazırladığı raporda tutuklanan çocuklardan J.Y dışındaki tüm çocukların polise taş attıklarını tespit ettiğini bildirmişti. 13 Kasım 2008’de mütaalasını veren Savcı, J.Y dışındaki diğer beş çocuk için ceza talep etmişti.
Çocuklardan dördü tutuklu, ikisi tutuksuz yargılanıyordu. 10 aydır cezaevinde tutuklu bulunan çocuklar için karar duruşması dün yapıldı. Cezaevinde babasına zafer işareti yaptığı için bir yıl babası tarafından ziyaret cezası alan H.A’nın avukatı Mesut Beştaş, müvekkilinin örgüt talimatıyla hareket etmediğini savunarak, beraatini talep etti.

Hâkim: Bize ceza vermezler
Basına kapalı olarak yapılan duruşmada sanık avukatları duruşmada bugün yapılacak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na da dikkat çekerek “Bayramda çocuklar devlet büyüklerin makamlarına oturuyorlar. Bugün yargılanan bu çocuklar da mahkeme heyetinin yerine geçse heyete ne ceza verirler” sorusunu yöneltti. Mahkeme Başkanı bu soruyu, “Çocukların bize ceza vereceklerini düşünmüyoruz” diye yanıtladı.
Mahkeme, H.A., A.N. ve M.Z.Y.ye ‘gösteri kanununa muhalefet ve örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına eylem yapmak’ suçundan altı yıl 11 ay, M.E.’ye ise ‘gösteri kanununa muhalefet’, ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına eylem yapmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan yedi yıl beş ay ve tutuksuz yargılanan J.Y., S.Y.’e de ‘gösteri kanununa muhalefet’ten 10 ay hapis cezası verdi. Bu iki çocuğun cezaları para cezasına çevrildi. Mahkeme, tutuklu yargılanan çocukların tahliyesine karar verdi.
Onanırsa hapse dönecekler
Karara yapılacak itirazın ardından dosya Yargıtay’a gidecek. Eğer Yargıtay, yerel mahkemenin kararını onaylarsa dört çocuk cezalarını çekmek için cezaevine dönecek.