Onlar artık çoook mutlu

Sokak çocuklarının rehabilitasyonu için açılan ilk ve en kapsamlı merkez olan Antalya'nın Aksu beldesindeki Sevgi Köyü sayesinde çocuklar, geleceğe umutla bakıyor.

ANTALYA - Sokak çocuklarının rehabilitasyonu için açılan ilk ve en kapsamlı merkez olan Antalya'nın Aksu beldesindeki Sevgi Köyü sayesinde çocuklar, geleceğe umutla bakıyor. Antalya Valiliği'nin 80 dönümlük orman arazisi üzerinde kurduğu Sevgi Köyü, kentteki sivil toplum örgütlerinin de katkılarıyla kısa sürede faaliyete geçirildi.
Vali Alaaddin Yüksel'in, sokak çocuklarının korunması ve rehabilitasyonu
amacıyla başlattığı çalışmada yer alan Sevgi Köyü, eylül ayında hizmete girdi. Basına ilk kez kapıları açılan merkezde yaşları 14-19 arasında değişen sokak çocukları, yeni bir yaşama başlamanın ve sevginin huzurunu tadıyor. Adeta beş yıldızlı otel konforundaki merkezde, 30 kişilik yatakhane, yemekhane, çamaşırhane, sıcak sulu banyolar, televizyon,
oyun salonu, dinlenme salonu, bilgisayar odası, dershane, muayene odası, revir, basketbol, futbol, voleybol, hentbol sahaları, koşu parkurları bulunuyor. Çocuklar, meslek kazanmaları için imalathanede galoş ve boncuktan çiçek de üretiyor. Burada üretilerek satılan ürünlerin gelirinin tamamı çocuklara veriliyor.
Çocuklara insan sevgisinin yanı sıra hayvan sevgisini de aşılamak amacıyla çok sayıda hayvan besleniyor. Sevgi Köyü'nde uygulanan programın hedefi her çocuğu en az üç branşta yetiştirerek sertifika sahibi yapmak, böylece sivil yaşama döndüğünde kendi yaşamını rahatlıkla idame ettirmesini sağlamak. Her çocuğa üç aylık dönemler halinde, elektronik, masaj ve aşçılık konularında kurs verilecek. Sertifika alan öğrencilerin, işe yerleştirilmesi konusunda da Valilik yardımcı olacak. Okuma yazma bilmeyen çocukların İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı öğretmenler tarafından eğitimden geçirildiği Sevgi Köyü'nde, halkoyunları ve müzikle ilgili kurslar da açılacak.
Sokaklara dönmek mi? Asla!
Çocuklar, bir zamanlar madde bağımlısı olduklarını, sokaklarda her türlü olaya karıştıklarını anlatarak, o yaşama asla geri dönmek istemediklerini söyledi.
18 yaşındaki Ü.H.: Antalyalıyım.
Ailem var, ancak onlarla diyalog kuramıyorum. Bu nedenle 16 yaşından bu yana sokakta yaşıyorum. Sokak yaşamında uçucu maddeye alıştım. Bu sürede çeşitli kavga olaylarına karıştım. İki kez intihar etmeye kalkıştım.
İnsanlardan uzaklaştım. O sırada Vali Baba imdadımıza yetişti. Üniversitede önce 1 ay, sonra 2 hafta süren iki seanslık bir tedavi gördüm ve buraya geldim. Şimdi çok mutluyum. Bir daha sokakta yaşamak mı? Asla!
19 yaşındaki S.G: Mardinliyim. Ailem ayrı yaşadığı için ben de kaçarak buraya geldim. Birçok sokak çocuğu gibi ben de kısa sürede uçucu madde koklamaya başladım. Valiliğin projesi çerçevesinde tedavi olarak buraya geldim. Meslek sahibi olup evlenmek istiyorum
14 yaşındaki A.O: Antalyalıyım. Babamın iki eşi var. Daha 11 yaşındayken huzursuzluğa dayanamayarak evden kaçtım, bağımlı oldum. Sonunda tedavi olarak buraya geldim. Önceleri buraya alışamadım ve kaçtım. Ama sokaktaki yaşamın buradan iyi olmadığını anlayıp geri döndüm. Şimdi mutluyum.