Onlar bordo bereli

'Bordo bereliler' olarak tanınan Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı personelin adı, ilk olarak, PKK'nın önde gelen isimlerinden Şemdin Sakık'ın yakalanmasında duyuldu.

'Bordo bereliler' olarak tanınan Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı personelin adı, ilk olarak, PKK 'nın önde gelen isimlerinden Şemdin Sakık'ın yakalanmasında duyuldu. Sakık'ın Kuzey Irak 'tan getirildiği 'Yarasa Operasyonu' adı verilen bu operasyonun ardından, Bordo bereliler, PKK lideri Abdullah Öcalan 'ın Kenya'dan getirildiği 'Safari Operasyonu'nda bir kez daha gündeme geldi. Bordo bereliler bu operasyonun ardından, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından ödüllendirildi, ancak Çankaya Köşkü'ndeki bu tören güvenlik gerekçesiyle basına kapalı olarak gerçekleştirildi.
Özel Kuvvetler Komutanlığı, doğrudan Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olarak görev yapıyor. Personeli her türlü silahı rahatlıkla kullanabiliyor ve su altı su üstü, komando da dahil olmak üzere her türlü eğitimden geçiriliyor, rütbe ve niteliklerine göre A, B ve C timlerinde yer alıyor.
Özel Kuvvetler Komutanlığı 27 Eylül 1952'de Yüksek Savunma Kurulu kararıyla kuruldu ve 1992'de yeniden teşkilatlandırıldı. Seferde, düşmandan bilgi toplamak, hedef belirlemek, pusular uygulamak ve mukavemet harekâtını başlatmak amacıyla kurulan Özel Kuvvetler'e personelin yeteneklerini artırmak üzere NATO üyesi ülkelerin özel birlikleriyle taktik ve teknik bilgi alışverişi, müşterek eğitim alanlarında işbirliği yapılıyor.
Gönüllü seçiliyor
Bordo bereliler, sınıf okulları ve kıtalardan gönüllülük esasına göre seçiliyor. Adaylar, 3-3,5 yıl süreyle çeşitli kurs ve eğitimlere tabi tutuluyor. Yurtiçinde 72 hafta süreli temel nitelikli kurs gören personele daha sonra yurtiçi ve yurtdışında ihtisas eğitimi veriliyor.