Onlar doğuştan ressam

Sabahın ilk saatleriydi. Kaş'ta Felen Tepesi'nin eteklerinde güneş yavaşça yükseliyordu. Tayfun ve Dilek adlı iki kardeş, annelerinin hazırladığı 'katığı' yanlarına aldı, keçileri ağıldan çıkardılar ve ağır ağır tepeyi tırmanmaya başladılar.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi
UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

ANTALYA - Sabahın ilk saatleriydi. Kaş'ta Felen Tepesi'nin eteklerinde güneş yavaşça yükseliyordu. Tayfun ve Dilek adlı iki kardeş, annelerinin hazırladığı 'katığı' yanlarına aldı, keçileri ağıldan çıkardılar ve ağır ağır tepeyi tırmanmaya başladılar. Tayfun ve Dilek için gün, her zamanki gibi başlamıştı.
Aynı saatlerde yıllar önce İstanbul'u terk ederek, dağ başındaki küçük bir köye yerleşip, Eflatun Sanat Kampı'nı kuran ressam Aydın Çukurova da tarihi Likya Yolu'ndaki rutin yürüyüşünü yapıyordu. Üçünün yolu badem ağaçlarının altında kesişti. Çukurova, küçük çobanlarla dost oldu ve resim yaptıklarını öğrendi. Çizimlerine baktığında yetenekli iki genç sanatçıyla karşılaştığını anladı. Atölyesinin imkânlarını çocukların hizmetine sundu. Tayfun ve Dilek şimdi yurtdışında yaşayan ressamlarla aynı atölyeyi paylaşmaya ve ortak sergi açmaya hazırlanıyor.
Naylon çadırda yaşıyorlar
15 yaşındaki Tayfun'la 14 yaşındaki Dilek Ciritoğlu kardeşler, dağ, deniz ve küçük adacıkların kucağındaki Kaş'ta, denizden 500 metre yükseklikteki Felen Tepesi'nin eteklerinde naylon ve kartonla çevirdikleri tek gözlü çadırda yaşıyor. Evlerinde ne elektrik ne de su var. Lüks lambasının ışığında resim yapıyorlar. Doğa onların ilk ilham kaynağı ve modeli olmuş. Bir uygarlığın ayak izlerini taşıyan 'Likya Yolu' ise Dilek ve Tayfun'un sanatına en büyük katkıyı sundu ve onları ressam Çukurova'yla tanıştırdı.
Dağ yolunda başlayan bu dostluk, Çukurova'nın iki yıl önce kurduğu Eflatun Sanat Kampı ve okulda devam etti. Çocuklar sanat kampındaki boyaları, tuvalleri istedikleri gibi kullanabiliyordu. Sanat akımlarını, resim tekniklerini okuyorlardı. Dilek ve Tayfun artık suluboyayla değil Çukurova'nın özel olarak kullandığı toz boyayla resim yapmaya başlamıştı.
Köy okulunda ders
Tayfun ve Dilek'in öğrenim gördüğü Ağullu Birlik İlköğretim Okulu boş geçen resim derslerini Çukurova'nın vermesini istedi. Çukurova, 38 öğrencinin daha hayatına renk kattı. Yıl sonunda düzenlenen sergide, Alman ressam Marlis Diemont, Dilek'in resimlerinden birini satın aldı. Çocukların hepsi artık karar vermişti. Büyüyünce ressam olacaklardı.
Dilek ve Tayfun, yazın da çalışmalarını sürdürdü. Anne ve babaları da destek oldu. Çadırların duvarlarında resimler asılı. Minderlerin üstünde boyalar, tuvaller duruyor. Keçileri otlattıktan sonra ilk işleri resim çalışmak. Çünkü yakında sergileri var.
Yabancı ressamlarla çalışacaklar
Tayfun, Miami'de yaşayan Sibel Kocabaşı, Dilek'se Alman ressam Petra Bonomi'yle çalışacak. Eserler, eylül ve ekimde Eflatun Sanat Kampı'nda sergilenecek. Tayfun ve Dilek heyecanlı: "Resim yapmayı çok seviyoruz. Köy evlerini, hayvanları çiziyorduk. Şimdi teknik öğrendik. Paspartu (çerçeveleme), kolaj yapabiliyoruz. Empresyonizmi, perspektifi öğrendik."
Çukurova'ya göre çocuklar bir dâhi: "İkisi de çok zeki ve yetenekli. Birçok sanatçıya taş çıkarırlar. Bu yaşta yorum yapabilmeleri ve malzemeyi kullanabilmeleri çok önemli. İkisinde de doğanın deneyimi var. En iyi okullarda okumalarını sağlayacağım."


    http://www.radikal.com.tr/7568407568400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.