Onlar 'toplumsal eşit özne' adayı

Yüksekova'da yaşayan kadınlar, DTP'li belediyenin AB destekli projesiyle Türkçe öğrenecek. Kursun amacı ise kadınların haklarını arayabilmesi.

HAKKÂRİ - Yüksekova'da yaşayan kadınlar, DTP'li belediyenin AB destekli projesiyle Türkçe öğrenecek. Kursun amacı ise kadınların haklarını arayabilmesi.
Belediye Başkanı Salih Yıldız'ın hazırladığı ve 18 bin avro ayırdığı projeye AB'den 63 bin avro destek verildi. Yıldız'ın Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DKAP) kapsamında sunduğu 'Eşit Toplumsal Özne Olarak Kadın Projesi'nin hedefi, bölge kadınları. Türkçe bilmeyen, 15-80 yaş arası 120 kadın, iki grup halinde, dört ay eğitim görecek. Yıldız, hedeflerini şöyle anlattı:
"Bölgede aile içi şiddet, töre cinayeti ve zorla evlilikler yaşanıyor. Burada verilen eğitimlerle kadına haklarını öğrenme fırsatı sağlanacak. Zorla evlendirilmeye çalışılan bir genç kızın nereye başvurması ve töreye karşı nasıl davranması gerektiği anlatılıyor. Ayrıca kadınlara verilecek psikolojik ve sosyal eğitimlerle haklarını nasıl savunmaları gerektiği anlatılacak. Aile içi şiddete sebep olacak psikolojik ortamlara katılmama ve bunu bertaraf etmek için ne yapmaları gerektiği anlatılacak. Kadınlara, böyle olaylara maruz kalırlarsa hukuksal başvuruları nasıl yapacakları öğretilecek."
Eğitim kapsamında katılımcılara hafta içinde çeşitli konularda konferanslar, hafta sonunda ise okuma-yazma kursu verilecek. Oyuncuları kadınlardan oluşan bir tiyatro grubu ve folklor ekibi de kurulacak.