Onlara hiç kızmayın!

Yoğun kar yağışının ardından İstanbul'da yüzlerce elektrik direği yıkıldı, yüksek gerilim kabloları koptu, trafolar patladı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Yoğun kar yağışının ardından İstanbul'da yüzlerce elektrik direği yıkıldı, yüksek gerilim kabloları koptu, trafolar patladı.
İstanbullular saatlerce elektriksiz kaldı. Bu sırada TEDAŞ bünyesindeki yüzlerce kişi alarm halindeydi. Onlar kar altında üç gündür özverili şekilde tehlikeli işlerini yapıyorlar. Kimi trafoları onarırken kimi kabloları bağlamaya çalışıyor, kimisi de tipi varken elektrik direklerinin üzerinde çalışıyor. TEDAŞ çalışanlarına göre bu kadar çok arıza olmasının nedeni alt yapı çalışmalarına yeterince yatırım yapılmamasıydı.
Üç gündür yoğun tempo ile çalışan bir ekip, günlerdir elektriksiz olan Hadımköy'e dün elektrik ulaştırma çabasındaydı. BEDAŞ Avcılar İşletme Müdürlüğü bünyesinde taşeron olarak çalışan İntes firmasının elemanları, şiddetli fırtına nedeniyle önceki gün yıkılan bir elektrik direğini kaldırıp, dikecekti. Bu sırada başka bir hat oluşturarak Hadımköy'e bir an önce elektrik verilmesini sağlayacaklardı. Bu ekip, iş hayatlarının en yoğun dönemini yaşıyor. Kar yağışının başladığı günden beri, gecenin geç saatlerine kadar çalışıyorlar. Yoğun kar yağışında insanlar dışarı çıkamazken onlar, elektirk direklerinin üzerinde saatlerce kalıyor. Çünkü yolların kapalı olması nedeniyle vinçler pek çok bölgeye ulaşamıyor. Onlar, direklere tırmanarak onarım yapıyor. Direklerin buz tutmuş olması işlerini zorlaştırıyor. Aynı nedenlerle kaploların bağlanması da zor oluyor.
Birkaç saat uyuduktan sonra tekrar görevlerinin başına dönüyorlar. Üç günde sadece Avcılar ve çevresinde 20 elektrik direği yıkıldı. Ayrıca yüzlerce kablo koptu. Çoğunlukla elektrik direklerinin üzerinde ve bir anda insanı kül edebilecek elektrik akımlarının arasında çalıştıkları için işleri son derece tehlikeli. İstanbul'da elektrik direklerini onaran bu ekibin tamamı Bingöl'ün Genç Beldesi'nin Çanakçı Köyü'nden. Bu işi ilk yapan Hazret Demir, köyündeki akrabalarını İstanbul'a getirip işe sokunca böyle bir hemşeri ekibi olmuş. 40 yaşındaki Hazret Demir, 'hava hat ustası' olarak 23 yıldır çalışıyor. İlkokul mezunu olan Demir, 16 yaşındayken Rize'ye elektrik hattı döşeyen bir firmada çalışan akrabası yanına çağırınca bu işe başladı. Yıllarca çırak olarak çalıştıktan sonra
işinde uzmanlaştı. Ancak bu sırada defalarca kaza geçirdi. Elektrik çarptı, direklerden düştü.
Kaza geçirdi ama çalışmak zorunda
Türkiye'nin dört bir yanında hat döşemesinde çalıştıktan sonra aklı İstanbul'a gitmekteydi. Yine bir akrabasının aracılığıyla 1993 yılında İntes firmasında iş buldu. Bugüne kadar binlerce elektrik direğinin dikilmesinde görev aldı. "İlkokul mezunuyum, ama bir şehre elektrik götürmenin bütün aşamalarını biliyorum" diyor. Ancak en son geçirdiği kazanın ardından işini yapmakta zorlanıyor. Bir yıl önce yüksek bir direkten düştü ve bacağı kırıldı. Şimdi topallıyor ama ailesinin geçimini sağlamak için çalışmak zorunda. Ailesi ise her gece merakla onu bekliyor. Üç çocuğu babalarının bir kaza geçirmemesi için dua ediyor. Demir, "Günlerdir, birkaç saatlik uyku ile duruyoruz. Dün üç saat boyunca bir yüksek gerilim direğinin üzerindeydim. İnsanın parmakları donuyor. Direklerin buzlanması ve tipi, direğin üzerende durmayı çok zorlaştırıyor" diye konuşuyor.
'Ellerimiz tutmuyor'
Demir'in iş sahibi yaptığı köylüsü sekiz genç ise bir bekâr odasında yaşıyor. Bu tehlikeli işten kazandıkları para ile Bingöl'deki ailelerine para gönderiyorlar. Bunlardan 26 yaşındaki Şahin Demir, 1996 yılından beri bu işi yapıyor. Defalarca kablolarla uğraşırken yaralandı. "Çok şükür direkteyken bir sorun olmadı. Çünkü direkte sorun yaşarsan hayatın çok daha fazla tehlikeye girer" diyor. Son kar yağışından sonra çok yorgun olduklarını söyleyen Şahin Demir, "Geceleri soğuk oluyor. Ellerimiz zor tutuyor.
İşimiz yapmamız çok zor oluyor ama biz her gün geceyarılarına kadar çalışıyoruz" diye konuşuyor.
Saim Çiligöz de 1998 yılında İstanbul'a gelerek bu işe başladı. Bir yıl önce alçak gerilim hattında çalışırken çarpıldı. "Yüksek gerilim olsaydı ölmüştüm" diyor. Çalışmaları yerinde denetleyen BEDAŞ Avcılar İşletme Müdürü Necmettin Özdemir, elektrik hatlarında büyük sorunlar yaşandığını anlatıyor. Avcılar'da çok sayıda elektrik direğinin yıkıldığını, pek çok kabloların koptuğunu anlatan Necmettin Özdemir, "Ekiplerimiz kar yağışının başladığı günden bu yana aralıksız çalışıyor. Hiç uyumadan çalıştık. Ancak olayın boyutları çok büyük. Yolların kapalı olması çalışmalarımızı aksatıyor. Ama kısa süre içerisinde sorunlar tamamıyla çözülecek" diyor.