Onlarca tekne battı

Fırtına, Zonguldak'ta çatıları uçururken Kozlu ile Kilimli beldelerindeki balıkçı barınaklarındaki 100'e yakın sandal parçalanarak battı.

Karadeniz'in kıyıları dalgalardan harap
ZONGULDAK'TA GEMİLER KARAYA OTURDU: Fırtına, Zonguldak'ta çatıları uçururken Kozlu ile Kilimli beldelerindeki balıkçı barınaklarındaki 100'e yakın sandal parçalanarak battı. Zonguldak ile Kozlu arasındaki sahil yolu, dalgaların getirdiği moloz ve kumlarla kapanırken, ulaşım eski Ankara yolundan verildi. Birçok ağaç devrildi, Zonguldak Limanı'nda park halindeki bir TIR, dalgaların getirdiği kuma saplanarak mahsur kaldı. Fırtınanın elektrik tellerini koparması sonucu şehrin bazı bölümlerine elektrik verilemedi. Limanda demirli, Erdemir'e ait 'Erdeniz' isimli geminin halatları koptu. İskeleye çarpan gemi hasar gördü. Limanın gezi yolunun yaklaşık 50 metrelik bölümü çöktü. Mendireği aşan dalgalar, limana girdi.
RİZE'DE SAHİL YOLU KAPANDI: Çayeli ilçesi geçişi ile Kanlıdere ve Yalı Mahallesi arasında kalan 10 kilometrelik Karadeniz sahil yolu, azgın dalgaların yola kadar taşıdığı kaya parçaları nedeniyle kapatıldı. Ulaşım, Çayeli'nden geçen eski yoldan verildi.
İNEBOLU'DA BÜYÜK HASAR: Hızı zaman zaman saatte 90 kilometreye çıkan fırtınanın etkisiyle sahili döven beş-altı metrelik dalgalar, Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde geride harabeyi andıran görüntüler bıraktı. İnebolu sahilinden geçen İsmetpaşa ve Zaferyolu caddeleri kenarındaki parklar, turistik tesisler ve çay bahçelerini döven dalgalar ulaşımın da aksamasına yol açtı. Taş yağmuruna tutulan caddeler göle döndü. Sahildeki yaklaşık 500 metrelik toprak kesimi yutan dalgalar elektrik direklerinin devrilmesine neden oldu.
CİDE'DE TEKNELER CEVİZ KABUĞU GİBİ: Kastamonu'nun Cide ilçesi limanında bulunan sekiz tekne battı. Dalgaların sürüklediği çok sayıda tekne
de kayalıklara çarparak hasar gördü. Dalgaların sürüklediği kayalar, Cide'nin sahil ulaşımını kesti.

* * * * *
Öteki Şemdinli
Irak sınırındaki Hakkari'nin Şemdinli ilçesi, terör tedirginliği ile sonbaharın tüm renklerini yansıtan güzelliği iç içe yaşıyor.
FOTOĞRAF: AHMET İZGİ / AA

* * * * *
Kayak merkezleri mutlu
Soğuk ve yağışlı hava Doğu Anadolu'ya kar getirdi. Erzurum'da önceki gece boyu etkili olan kar yağışı nedeniyle 104 köyle ulaşım kesildi. Kar kalınlığı Ağrı ve Ardahan'da 2, Erzurum'da 20, Palandöken Dağı'nda 33 santimetreye ulaştı. Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Bayraktepe Kayak Merkezi pistlerinde kar kalınlığı 50 santimetreyi buldu. Yetkililer, bu yıl erken gelen kar nedeniyle sezonu haftaya, normalden bir ay erken açmaya hazırlanıyor. Kastamonu'nun sahil kesimlerinde fırtına ve yağış etkili olurken, iç ve yüksek kesimleri kar altında. Ilgaz Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 30 santimetreye çıkarken otelciler, erken gelen karla sevindi. Uludağ'da da kar kalınlığı 34 santimetre.