Onları erken okul kurtardı

Onları erken okul kurtardı
Onları erken okul kurtardı

Dila?nın komşusu Esra Öztürk, ?Artık asla Selimpaşa?ya gitmeyiz? diyor. FOTOĞRAFLAR: ÖZKAN ARSLAN / DHA

Selimpaşa'da sele kapılan Dila'nın oyun arkadaşlarından biri minik Nehir'di. Ablalarının okulu erken açıldığı için İstanbul'a dönmüşlerdi. Anne: Kızlarımı koruyabilir miydim, bilmiyorum...
Haber: ÖZKAN ARSLAN / Arşivi

İSTANBUL - Sel sırasında Selimpaşa’da annesinin elinden kayıp giden bir buçuk yaşındakı Dila bulunamazken, acılı Manav ailesinin komşusu Esra Öztürk de şokta. Altı yaşındaki Selin ve Pelin adlı ikizleri ve dört yaşındaki Nehir adlı bir kızı olan Öztürk, “ 30 Ağustos gecesi İstanbul’a döndük. Orada kalsaydık aynı şeyler bizim başımıza da gelecekti. Çocuklarımı koruyabilir miydim, bilmiyorum. Düşüncesi bile psikolojimi bozuyor. Erken dönmemiz hayatımızı kurtardı. Selimpaşa’da doğup, büyüdüm. Evlendikten sonra da yaz tatillerinde sürekli oradaydık. Ancak bundan sonra oraya gitmeyeceğim” dedi. 
Felaketin en çok etkilediği Erseven Sitesi’ndeki, denize en yakın olan evin kendilerine ait olduğunu söyleyen Esra Öztürk, 1999’daki depremi de yazlıkta yaşamış:
“ Evi depreme karşı güçlendirdik ama sel evi talan etti. Eşim ve üç çocuğumla her yaz orada kalıyoruz. Kızlarımdan birinin okulu erken açıldığı için İstanbul’a erken döndük. Olup biteni televizyonda izlediğimde şoke oldum. Hele kızlarımın oyun arkadaşı Dila’nın kayıp olduğu haberi bizi derinden etkiledi. Ben de Aslı Manav gibi çocuklarımı arabaya koyarak kaçmaya çalışacaktım ve aynı şeyleri yaşayacaktım. Belki onun  gibi ben de çocuklarımdan birini kaybedecektim.”  

‘Sahilimiz artık araba mezarlığı’
Felaketten önce çekilmiş Selimpaşa sahilinin fotoğraflarını gösteren Esra Öztürk, “Bu bölgenin en güzel sahili. Şu an araba mezarlığı oldu. Aynı yerde beş yakınımın yazlığı var. Ama bizim için artık orası bitti. Bir daha kesinlikle gitmeyeceğiz” dedi. Esra Öztürk, gerekli önlemler alınmadıkça diğer insanların da Denizkent ve Erseven sitelerinde kalmamaları gerektiğini söyledi.
Aslı Manav, 9 Eylül günü selden kaçmaya çalışırken otomobilinde kızları altı yaşındaki Azra ve bir buçuk yaşındaki Dila ile sele kapılmıştı. Araçtan çıkmayı başaran anne Azra’yı kurtarmış ancak Dila kaybolmuştu.