Onları kurtardıkları hayatlar unutturmayacak

Onları kurtardıkları hayatlar unutturmayacak
Onları kurtardıkları hayatlar unutturmayacak

Dün sabaha karşı Atatürk Havalimanı?na getirilen pilot ve kabin görevlisinin cenazelerini mesai arkadaşları gözyaşları içinde karşıladı. FOTOĞRAFLAR: SİNAN GÜL / AA

Amsterdam'da düşen THY uçağında ölen dört pilot ve bir kabin görevlisi gözyaşlarıyla uğurlandı. Şehit pilotları ağlayarak anlatan THY?Yönetim Kurulu Başkanı Karlıtekin, '126 insanın yüreğine ateş düşürmediler ama kendileri ateş oldu' diye konuştu

İSTANBUL - Amsterdam seferini yaparken Hollanda’nın Schiphol Havaalanı’na inişi sırasında düşen Türk Hava Yolları’na ait uçakta hayatını kaybeden üç pilot ve bir kabin memuru son yolculuklarına uğurlandı. Kahraman pilotlar toprağa verilirken ailelerinin yanı sıra pilot ve kabin görevlisi arkadaşları birlikte gözyaşı döküyordu.
Kazada ölen kaptan pilot Hasan Tahsin Arısan, ikinci pilot Olgay Özgür, yedek pilot Murat Sezer ve kabin görevlisi Ulvi Murat Eskin ile yolcu Bülent İçgören’in cenazeleri dün sabaha karşı 03.00’da THY’ye ait özel bir uçakla Atatürk Havalimanı’na getirildi.
Cenazeler, THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, THY Genel Müdürü Temel Kotil ile kurum çalışanları tarafından karşılandı. Arısan, Özgür, Sezer ve Eskin için önce THY Genel Müdürlüğü önünde aileleri ve çalışma arkadaşlarının katıldığı bir tören düzenlendi. Törene; İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal da katıldı. 

‘Buruk bir mucize’
Personelin Türk bayrağına sarılı naaşları törene getirildikten sonra biyografileri okundu. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Habip Soluk, şükredilecek bir mucize yaşandığını belirterek, “Onlar öldü. Ancak 126 vatandaşın yaşamasını sağladılar” dedi.
THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin ağlayarak yaptığı konuşmada, “Kaza anından bir süre sonra telefonum çaldı. Uçağın Amsterdam’a inmeden düştüğü söylendi... Geçenlerde nehre düşen uçak aklıma geldi. Kimsenin burnu kanamamıştı” dedi.
Uçağın ilk görüntülerinin gelmesinin ardından üzerine düşen ağırlığın biraz hafifler gibi olduğunu dile getiren Karlıtekin, “Ümitlenmiştik. Şehit arkadaşlarımız işlerini ciddiyetle yapan ve tedbirini alan insanlardır. Kurtuluşlarına vesile oldukları 126 insanın yakınlarının yüreğine ateş düşürmediler ama kendileri ateş oldular” dedi.
Karlıtekin, yaşananların buruk bir mucize olduğunu söylerken, Kotil de “Arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, ailelerin ve tüm camiamızın başı sağ olsun” diye konuştu. Daha sonra personelin naaşları, arkadaşları ve yakınlarının attığı kırmızı karanfillerle cenaze arabasına konuldu. Cenaze arabası geçerken pilotlar selam durdu.
Sezer’in cenazesi Bursa’nın Gemlik ilçesine gönderilirken üç cenaze Ataköy 5. Kısım Camisi’ne getirildi. Burada yapılan askeri törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, MHP milletvekilleri Mehmet Serdaroğlu, Ertuğrul Kumcuoğlu ve Cemalettin Uslu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin,  Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Sinan Şanlı, 1. Ordu Komutanlığı’nı temsilen Tümgeneral Bülent Dağsalı, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, THY personeli ve vatandaşlar katıldı. Şehit İkinci Pilot Olgay Özgür’ün eşi Ayşe Özgür, törene eşinin kıyafetleriyle katıldı. Özgür uzun bir süre eşinin tabutuna sarılarak ağladı.
Arısan ’ın eşi kızları Eylem ve Fulden Arısan’da bir süre cenaze arabasının arkasından gitti. Şehitlerin cenazeleri  götürüldükleri Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verildi. Pilot Sezer’in cenazesi ise Bursa Gemlik’te toprağa verildi. 

Gözler Bakan’ı aradı...
Bu arada, törene, miting için Batman’a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran’a giden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Vali Mumammer Güler’in katılmaması dikkat çekti.  Cenazeye sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ulaştırma Bakanı Yıldırım’ın yerineyse müsteşarı katıldı. (Radikal)