Onların 1002 çocuğu var

Mersin'in Anamur ilçesinde yaşayan 22 yıllık evli Zeliha ve Mustafa Dağdelen çifti, zihinsel ve bedensel engelli çocukları İbrahim Çağrı'nın okuyamamasının tesellisini, başka çocuklara yardımla buluyor.
Haber: MİTHAT ÜNAL / Arşivi

MERSİN - Mersin'in Anamur ilçesinde yaşayan 22 yıllık evli Zeliha ve Mustafa Dağdelen çifti, zihinsel ve bedensel engelli çocukları İbrahim Çağrı'nın okuyamamasının tesellisini, başka çocuklara yardımla buluyor. Çift, 1002 öğrencinin kırtasiye ihtiyacını karşılıyor.
İlçede kuyumculuk ve inşaat malzemesi ticareti yaptığı altı işyeri bulunan iki çocuk sahibi 46 yaşındaki Mustafa Dağdelen ve eşi 45 yaşındaki Zeliha Dağdelen'in ikinci çocukları 15 yaşındaki İbrahim Çağrı, bebekken hastalandı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülen çocuğa hidrosefali (kafa içinde su birikimi) teşhisi konuldu. İbrahim Çağrı'nın, normal şekilde yaşamını sürdürebilmesi için gerekli eğitimi almasının imkânsız olduğu da belirtildi.
'Üzüntümüzü hafifletiyoruz'
Dağdelen çifti, çocuklarının ömür boyu engelli kalacağını öğrendikten sonra, dar gelirli ailelerin çocuklarını okutabilmek için harekete geçti. Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan ile görüşen baba Dağdelen, Anamur'da 952, memleketi Karaman'ın Ermenek ilçesinde de 50 öğrencinin kırtasiye ihtiyacını karşılamak istedi. Dağdelen, "Çocuğumun okuma şansı olmadığı için diğer çocuklara yardım yapma kararı verdik. İmkânlarım yettiği ölçüde bu yardımı yapacağım.
Üzüntümüzü böyle hafifletiyoruz" dedi.