Onların artık fındığa uzanacak eli yok

"Gelenler Allah için gelmesin. Hayatlarını seviyorlarsa tehlikeye atmasınlar." 3 Ağustos'ta Şanlıurfa'dan Ordu'ya fındık toplamak için minübüsle giderken Tokat'ta geçirdiği kaza sonucu kolunu kaybeden 14 yaşındaki Mehmet Fatih Karatepe balık istifi yolculuk yapan tarım işçilerini böyle uyarıyor.

DÜZCE/SİVAS - "Gelenler Allah için gelmesin. Hayatlarını seviyorlarsa tehlikeye atmasınlar." 3 Ağustos'ta Şanlıurfa'dan Ordu'ya fındık toplamak için minübüsle giderken Tokat'ta geçirdiği kaza sonucu kolunu kaybeden 14 yaşındaki Mehmet Fatih Karatepe balık istifi yolculuk yapan tarım işçilerini böyle uyarıyor. 17 kişinin yaralandığı kazada 16 yaşındaki Nurgül Karatepe'nin de kolu kesilmiş. Mehmet Fatih Karatepe'nin bu çağrısının yanıt bulacağını söylemek zor.
Düzce'de bir ölü, altı yaralı
Tarım işçilerinin kamyon, kamyonet, traktör kasalarındaki ölüm yolculuğu alınan önlemlere, yapılan uyarılara karşın durmuyor. Hemen hemen her gün yeni bir kaza, ölüm, yaralanma haberi geliyor. Tarım işçilerini taşıyan minibüsle kamyonun çarpışması sonucu Sivas'ta 7 Ağustos'ta 24, Şanlıurfa'da 18 Ağustos'ta 18 kişi yaşamını yitirdi. Dün de Düzce'de fındık işçilerini taşıyan traktör şarampole yuvarlandı. 39 yaşındaki sürücü Ali Koç olay yerinde ölürken altı işçi yaralandı.
3 Ağustos'ta Tokat'ta meydana gelen kazada 17 tarım işçisi yaralandı. Yaralılardan çoğu kazayı hafif şekilde atlattı. Ancak iki kardeş Fatih ve Nurgül Karatepe'nin hayatı bu kazayla tamamen değişti. İki kardeş aralarında akrabalarının da bulunduğu diğer yaralılarla birlikte Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. İki kardeşin de sol kolu ağır darbe almış ve doku kaybı nedeniyle işlevini kaybetmişti. Mehmet Fatih'in kolu, Tokat'ta dirsek üzerinden kesildi. Nurgül'ün sol kolu da sevk edildiği Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde aynı şekilde dirsek üzerinden alındı. Genç kızın dizine de platin konuldu.
'Mecbur olmasaydık gitmezdik'
Şu an iki kardeş Sivas'taki hastanede beraber kalıyor. Kardeşlerine refakat eden 22 yaşındaki Meryem Karatepe, "Hayat şartları çok zor. Mecburiyet olmasaydı oraya fındık toplamaya gitmek zorunda kalmazdık. Kaza aklımıza geldikçe moralimiz bozuluyor" diyor. Sekiz kardeş olduklarını ve kaza geçiren araçta kendisinin de bulunduğunu belirten Meryem, Mehmet Fatih'le Nurgül'ün kollarına protez taktırmak istediklerini söylüyor.
23 yaşındaki ağabey Kasım Karatepe de günlük en fazla 20 YTL yevmiye için niye ölümle kol kola yolculuk ettiklerini açıklıyor: "İş imkânı yok. Yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Sezon açıldığı zaman çalışmaya çıkıyoruz. Fındık, pamuk, pancar, sera işçiliği gibi işlere çalışmaya gidiyoruz." (Radikal, aa, dha)