Onların huzuru çok başka

17 Ağustos depreminde oğlunu, torununu ve gelinin, kaybettikten sonra varını yoğunu satıp okul yaptırarak huzurevinde yaşamaya başlayan emekli öğretmen Melahat Gürbüz...

İSTANBUL - 17 Ağustos depreminde oğlunu, torununu ve gelinin, kaybettikten sonra varını yoğunu satıp okul yaptırarak huzurevinde yaşamaya başlayan emekli öğretmen Melahat Gürbüz, huzurevini ziyaret eden eski öğretmeni Refet Angın'ın elini öperek bayramını kutladı.
İkisi de emekli öğretmen olan 81 ve 86 yaşındaki Melahat-Hüdai Gürbüz çifti, 17 Ağustos depmeninde jeofizik mühendisi oğulları Yalçın Gürbüz ile eşi Esin ve kızları Melodi Işıl'ı Yalova Yüksel Sitesi'nde kaybetti. Bu acı haberle hayatları altüst olan Gürbüz çifti, o dönemde aldıkları kararı birkaç yıl içinde uyguladı. Oturdukları ev dahil sahip oldukları tüm malvarlığını satan çift, önce Validebağ Öğretmen Huzurevi'ne yerleşti. Ardından Gürbüz çifti Ümraniye Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de desteğiyle Hüdai-Melahat İlköğretim Okulu'nu yaptırdı. Sekiz ayda tamamlanan ve 800 bin YTL'ye mal olan okul, Şubat 2002'de açıldı. Bir süredir Mustafa Necati Bey Öğretmen Huzurevi'nde yaşayan Gürbüz çifti, dün bayram ziyareti nedeniyle huzurevine gelen konukları sayesinde öğrencilik yıllarına döndü. Cumhuriyet'in ilk öğretmenlerinden ve Milli Eğitim Bakanlığı Onursal Danışmanı Refet Angın, vali Muammer Güler ve ailesi ile birlikte ziyaret ettiği öğretmen huzurevinde, Çanakkale Biga'dan öğrencisi olan Melahat Gürbüz ile karşılaştı. Gürbüz, Angın'ın elini öperek bayramını kutlarken, anılarını canlandırdılar.
Neval Güler: Minnettarız
Ziyarette, Vali Muammer Güler'in eşi Neval ve kızı Burcu Güler, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, eşi Handan ve kızı Ayşe Balıbey de bulundu. Neval Güler ziyarette, vatana, millete yaptıkları hizmetlerden dolayı emekli öğretmenlere minnettar olduklarını söyledi, "Burada kendinizi yalnız hissetmeyin. Her zaman sizlerleyiz" dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey de, bunun bir aile ziyareti olduğunu ifade ederek, "Burası sizin eviniz" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7622277622270

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.