Onlarınki küfür hürriyeti

Türüt ve Şirin susmuyor

Dink cinayeti sanıklarını öven parçanın söz yazarı Arif Şirin, bir TV programında Malatya'daki misyoner cinayetlerine arka çıktı: "Müslüman mahallesinde salyangoz satarız diyorlar. Ulan satamazsın, alıp münasip bir yerine sokarlar adamın."

İSTANBUL- Hrant Dink'in katil ve azmettiricilerini öven 'Plan yapmayın plan' adlı türkünün söz yazarı Arif Şirin'in bu kez de Malatya'daki misyoner cinayetleriyle ilgili "Müslüman mahallesinde salyangoz satarız diyorlar. Ulan satamazsın, o salyangozu alıp münasip bir yerine sokarlar adamın" demesine tepkiler sürüyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan "Bu kadar vahim bir durum için söyleyecek hiçbir sözüm yok" dedi.
Türüt'ten Peker'e övgü
Dink'in katil ve azmettiricilerini öven 'Plan yapmayın plan' türküsünü söyleyen İsmail Türüt ve türkünün söz yazarı Arif Şirin, iki gün önce FOX TV'de yayımlanan 'Objektif' programına çıktı. Reyting uğruna iki saatten fazla süren programda, Türüt ve Şirin agresif tavırlar sergileyerek tehditlerde bulundu. Programda türküyü çok sanatsal bulduğunu söyleyen Türüt, çete lideri Sedat Peker'i kastederek "... Ben onu severim. Ne yapayım dostumdur diye. Siz kabadayı dersiniz, mafya dersiniz. Ben Karadeniz'in evladıyım, vatansever insan, gariban babası. Ben öyle bakarım olaya... Sadece Karadeniz'de mi mafya var? Şarkıyı albümden 40 kellemi de kesseler çıkarmam" dedi.
Türkü sözlerinin yazarı Şirin'in şu konuşmaları programa damgasını vurdu: "Malatya'da misyonerler canice öldürüldü, olacak iş değil... Ama 'Biz müslüman mahallesinde de salyangoz satarız.' Ulan satamazsın, neyi satıyorsun. Salyangozu alıp münasip bir yerine sokarım ben adamın... Ali Bayramoğlu'nun bu işe yaklaşımını yadırgadım. Öyle bir iklimde böyle bir yazar ne arıyor. Bu camianın bu yazarı mercek altına alması gerekir."
Özbek: Beklenmedik bir şey değil
Malatya'daki misyonerlerin katledilmesinin ardından "Müslüman mahallesinde salyangoz satılarak faillerin kışkırtıldığı'nı söyleyenler çıkarsa şaşırmayacağız. Gerekirse satarız. Laik ve demokratik bir ülke olan Türkiye'de bu konuların tartışılmaması gerekir" diyen Kurtuluş Protestan Kiliseleri Başkanı İhsan Özbek, Şirin'in sözlerine tepki gösterdi. Konuşmaların son derece rahatsız edici olduğunu söyleyen Özbek şunları söyledi: "Program hakkında bilgi alırım ve o zaman gerkeni yaparım. Suç duyurusunda bulunabilirim. Bu kişilerin hem şarkı sözleri hem genel olarak tutumlarından belli kimlikleri. Bu şekilde ifade etmelerini onlar açısından normal karşılıyorum. Malatya olayından sonra söylediklerimi Müslüman mahallesinde salyangoz satmak olarak algılıyorsanız, biz inancımızı paylaşıyoruz. Bunu satarız çünkü insan hakları ve ifade özgürlüğü içinde değerlendiriyoruz. Bu kişilerin konuşmaları beklenmedik değil.
'Savcılar harekete geçmeli'
Avukat Ergin Cinmen de savcıların harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Cinmen, şöyle konuştu: "Suç duyurusunda bulununca daha da prim yapacaklar. Elbette suç duyurusunda bulunmak gerekir. Ancak bu yeterli değil. Canlı yayında söyledikleri suç unsuru taşıyor. Önemli olan toplumsal bir muhalefetin yapılması. Bu ülkenin sivil toplum örgütleri, aydınları bunları kınamalı."