'Önlem alınamaz'

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde, son günlerde artan intihar olaylarının önlenebilmesi için 'teknik açıdan önlem alınamayacağı' bildirildi.

İSTANBUL - Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde, son günlerde artan intihar olaylarının önlenebilmesi için 'teknik açıdan önlem alınamayacağı' bildirildi.
Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri, intiharlara karşı köprülerin korkuluklarını yükseltmenin veya tel çit çekmenin teknik açıdan mümkün olmadığını söyledi. Yetkililer, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin yurtdışındaki laboratuvarlarda rüzgâr testlerine tabi tutulduklarını anlatarak, bunun maliyetinin de çok yüksek olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:
"Köprülere ilave korkuluk yapılması veya tel çit çekilmesi, hem mühendislik, hem de estetik açısından olmaz. Korkulukların üç dört metreye yükseltilmesi veya üzerine tel çit çekilmesi köprüye ilave yük getirir, rüzgâr salınımlarında getireceği yükü artırır, köprünün dengesini bozar. Dünyanın her yerinde bu tür intiharlar yaşanıyor, ama korkulukların yükseltilmesi gibi bir örnek yok."
Mimarlar: Çit olabilir
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Sekreteri Bülent Tuna ise, insan hayatının her şeyin üstünde olduğunu vurgulayarak, intiharların önlenmesi için köprülere 'ek korkuluk ve tel çit çekilebileceğini' söyledi. Boğaz köprüleri üzerine 'rüzgârı geçiren, manzarayı engellemeyen, ama güvenliği sağlayan engeller konulabileceğini'
belirtti.