Online 'küresel sorumluluk' akademisi

Online 'küresel sorumluluk' akademisi
Online 'küresel sorumluluk' akademisi
Küresel meseleler için online küresel sorumluluk akademisi açıldı. Seçkin akademisyenlerin ders verdiği akademi, herkese açık ve ücretsiz.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

“Artık kaderimizi, hayatımızın akacağı nehir yatağını sadece biz belirlemiyoruz. Başkaları da bunun üzerinde söz sahibi olabiliyor, bunlar dünyanın öbür ucundaki insanlar da olabiliyor. Yani Çin’in yaptığı karbondioksit salımı sizin tarımınızı ya da evinizin tayfunda yok olup olmayacağını belirleyebiliyor. Ya da Wall Street’teki birtakım finans formülleri çalıştığınız fabrikanın iş yapmaya devam edip etmeyeceğini belirliyor. Bugün 4 yıllık bir üniversite eğitimi alan ancak küresel eşitsizlik, küresel finans, iklim değişikliği, yoksulluk ve gelişme gibi meseleleri düşünmeyen gençlerin üniversite eğitiminin eksik kalacağını düşünüyoruz.”
Bu sözlerin sahibi Brookings Enstitüsü’nden Hakan Altınay. Altınay, ilginç bir eğitim projesiyle gençleri küresel sorumlu olmaya ve bu meselelere kafa yormaya davet ediyor. ‘www.globalcivics.net’ adresindeki online akademi, ücretsiz olarak dünyanın pek çok yerinden genci önemli akademisyenlerle buluşturuyor. 

Dersler 14 hafta sürecek

Hakan Altınay, Brooking Enstitüsü çatısı altında ‘Global Civics’ (Küresel sorumluluk) projeleri yürütüyor. Dünyanın kalburüstü akademisyenlerinin küresel sorumluluğu tartıştığı kitap ve belgeselin ardından bu konunun daha akademik bir ortamda tartışılmasını mümkün kılma gerekliliğinden www. globalcivics.net doğdu. Kurulan online akademide küresel eşitsizlik, yoksulluk ve gelişme, küresel adalet, iklim değişikliği, küresel halk sağlığı gibi 14 konu var.
Bu konular dünyanın en seçkin akademisyenleri tarafından online ders olarak veriliyor. Dersler 14 hafta sürüyor. Derse katılımın hiçbir ücreti yok. İsteyen sadece ders videolarını izliyor, isteyen ödevleri yapıp eğitim sonrasında bir sertifika da alıyor. G24’ten Amar Bhattacharya, Australian National University’nin rektörü ve eski Avusturya Dışişleri eski Bakanı Gareth Evans, Oxford Üniversitesi’nden Mark Harrison, University of Johannesburg’dan Thaddeus Metz, Dünya Bankası’ndan Branko Milanovic, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin eski savcısı Luis Moreno Ocampo, Einstein’ın eski kurumu Princeton’daki Institute for Advanced Studies’den Dani Rodrik, MIT’den Ethan Zuckerman ders veren önemli isimlerden birkaçı.
Lisans öğrencileri için düşünülen online akademi açılalı 1 ayı geçti. Lisans öğrencilerinin yanı sıra mastır, doktora öğrencileri hatta üniversitelerden profesörlerin de derslere ilgisi büyük oldu. Altınay, bugün 4 yıllık bir üniversite eğitimi alan ancak küresel eşitsizlik, küresel finans, iklim değişikliği, yoksulluk ve gelişme gibi meseleleri düşünme imkânı ya da zorunluluğu olmayan gençlerin üniversite eğitiminin eksik kalacağını vurguluyor. 

İstediğin an başla

Altınay akademinin sistemini şöyle anlatıyor:
“Standart bir sömestr ya da yıl başlangıcı yok. Şu anda da başlayabilirsiniz, 1 ay sonra da başlayabilirsiniz. Bu dersi 1 ay gibi kısa bir zamanda bitirme imkânınız var ya da ben bunu 1 yılda sindire sindire yapacağım deme imkânınız var. İsterseniz sadece tek bir konu ile örneğin iklim değişikliğiyle ilgilenebilir ya da birkaç konuyu siteye girip dinleyebilirsiniz. ‘Bunu ben bir sistematik içinde yapmak istiyorum’ diyorsanız o zaman kayıt oluyorsunuz. O kişilere okumaları yolluyoruz. Yazma egzersizleri var. Diğer öğrencilerle e-mail üzerinden sohbete başlıyorsunuz.” 

Burs da verilecek

Akademide burslu öğrenciler de olacak: “Dersler video şeklinde ama diyelim ki Kenya’dasınız ve internet bağlantınız çok yavaş. O zaman biz size bunları bir CD’ye kaydedip yolluyoruz. Kayıtlı öğrenci olarak 100 kişi alınacak. Ancak isteyen herkes sadece seyretmek istiyorsa seyredebilir. Eğer çok başarılıysanız bu konuda sadece size anlatılanları anlamak ve sentezlemek ötesinde bu konulara yapabileceğiniz katkılar olduğunu sezersek öğrenci başına 1000 euro gibi bir burs vermeyi düşünüyoruz. 1 yıl içinde 10 öğrenciye burs verilebilecek. Kaydolduktan sonra 1 yıl içerisinde bu dersi bitirmenizi bekliyoruz.”