Online vergi borcu sorulama ve ödeme

Online vergi borcu sorulama ve ödeme
Online vergi borcu sorulama ve ödeme
E-devlet teknolojisinin vatandaşa sağladığı büyük kolaylıklardan birisi de online vergi borcu sorgulama ve ödeme. Vatandaşlar sistem üzerinden hızlı ve pratik borcunu öğrenip, yine internet üzerinden hızla ödemesini yapabiliyorlar. Peki nasıl yapılır?

İnternette geniş bir hizmet politikası benimseyen Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) dijital platform üzerindeki İnternet Vergi Dairesi web sayfasından online vergi borcu sorgulama hizmeti sağlıyor. Devlete herhangi bir vergi borcunun olup olmadığını öğrenebilme fırsatı sunan GİB’in  İnternet Vergi Dairesi resmi web sayfasından kolaylıkla ÖTV, MTV ve gelir vergisi gibi vergi sistemlerinden kaynaklı herhangi bir vergi borcunun olup olmadığını öğrenme imkanı veriyor.


İnternet Vergi Dairesi resmi web sayfasına online vergi borcu sorgulama işlemi için giriş yapılması gerekiyor. Şifre ve üyelik gibi işlemlerin gerekmediği sitede T.C kimlik numarası ve  seri numarası gibi bazı kişisel bilgileri kullanarak giriş yapılabiliyor. İstenilen bilgiler girildikten sonra borç sorgulama ve mevcut borç bulunması durumunda ödeme işlemleri online ortamda yapılabiliyor.

 


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  ÖTV

  ,

  MTV

  ,

  Dijital

  ,

  Vergi

  ,

  platform

  ,

  Resmi

  ,

  hizmet