Önlük giyemeden evlenecek

Devlet, 'Haydi okula' demek için gittiği 16 yaşındaki Meryem'in evinden eli boş döndü. Okul yöneticileri, kızlarını okutmak yerine yakında bir akrabalarıyla evlendireceklerini söyleyen aileyi ikna edemedi.

ADANA - Devlet, 'Haydi okula' demek için gittiği 16 yaşındaki Meryem'in evinden eli boş döndü. Okul yöneticileri, kızlarını okutmak yerine yakında bir akrabalarıyla evlendireceklerini söyleyen aileyi ikna edemedi.
Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF işbirliği ile ilköğrenim çağında olan kız çocuklarının eğitime kazandırılması amacıyla sürdürülen 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası, Adana'da yüzlerce kız çocuğunu okulla tanıştırırken, ailenin ikna olmaması nedeniyle bu eğitimden mahrum kalanlar da var. Adana'da, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden göçle gelenlerin yoğunlukta yaşadığı Gülbahçesi Mahallesi'nde bulunan Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu'nun Müdürü Bahri Bahadır ile okulun Müdür Yardımcısı Şerife İlengir, kampanya kapsamında okullu olmak isteyen, buna karşın babası tarafından evlendirilmek istendiği için okula gönderilmeyen 16 yaşındaki Meryem'i evinde ziyaret etti.
Müdür: Masraflar bizden
Baba Osman Kaplan'la görüşen okul müdürü Bahri Bahadır, eğitimin önemine dikkati çekerek "Anayasamıza göre, kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Siz çocuğunuzu okula göndermemekle ona kötülük yapıyorsunuz. En azından ilköğretim okulu diplomasını almalı. Üstelik daha çocuk yaşta evlendirmeniz de doğru değil" dedi. Bahri Bahadır, okullu yaptıkları çocukların ihtiyaçlarını da karşıladıklarını, bu yüzden ailelerine hiçbir yük getirmediklerini belirterek, "Seyhan Kaymakamımız İsmail Hakkı Develi de Meryem'in durumunu biliyor. Kendisi, onu okula göndermeniz halinde ihtiyaç varsa her türlü desteği yapacağını bildirdi" dedi.
Ancak, büyük kızı gibi Meryem'i de tüm bu taleplere karşın okula göndermeyeceğini belirten Osman Kaplan, kızını bir akrabalarıyla evlendireceğini söyledi. Babası ile okul müdürünün konuşmalarını heyecanla kapı aralığından izleyen Meryem Kaplan ise kampanya görevlilerinin 'Okul mu evlilik mi?' sorusuna, "Elbette okulumu isterim. Ben hiç okul görmedim, önlük giymedim, bu benim en büyük hayalim" yanıtını verdi.
Meryem: Yine gelin
Babanın Nuh deyip peygamber demediğini gören okul yöneticileri elleri boş olarak evden ayrılırken genç kız ümidini kaybetmemişti: "Okumak istiyorum. Ne olur yine gelin..."