Onun ayakları madende kaldı

Madencilerin dramı, sadece toplu ölümlerin olduğu grizu patlamaları ve göçüklerle gündeme geliyor. Oysa madenciler için üzerine gelen bir vagon, düşen bir kaya da büyük tehlike. Böyle kazalarda ölen ya da sakat kalan pek çok kişi var.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

KÜTAHYA - Madencilerin dramı, sadece toplu ölümlerin olduğu grizu patlamaları ve göçüklerle gündeme geliyor. Oysa madenciler için üzerine gelen bir vagon, düşen bir kaya da büyük tehlike. Böyle kazalarda ölen ya da sakat kalan pek çok kişi var.
Bunlardan biri de, 19 yaşındaki Mustafa Yaman. Gediz'in Gökler beldesindeki grizu patlamasının ardından belde halkı madenin çevresinde, o ise tekerlekli sandalyesinde evde tek başına haber bekliyordu. Kötü haber geldi, kendisini sakat bırakan maden, dayısı Musa Kartal'ı da almıştı.
İşyerleri hep karanlık
Mustafa Yaman, ailesindeki bütün erkekler gibi madenci olacağını henüz çocukken biliyordu. 15 yaşındayken okulu bıraktı. Madenlerde kaçak olarak çalışmaya başladı. Ocakların karanlığında, kürekle el arabalarına kömür yüklüyordu. Kazandığı paranın tamamını ailesine veriyor, sadece harçlık alıyordu. İki yıl madenlerin karanlık, zorlu koşullarında çalıştı.
Günde 15 ton kömür çıkarıyorlardı. 6 Kasım 2003 günü sekiz arkadaşıyla birlikte gündüz vardiyasındaydı. Çok dar bir tünelde, kömür dolu el arabasını vagona doğru sürüyordu.
İşveren sahip çıkmadı
Birden kayalar üzerine kaymaya başladı. Kaçabileceği yer yoktu. Arkadaşları onu, kayaların arasında hareketsiz yatarken buldu. Hastaneye kaldırıldı. Sigortası yoktu. Hastanede yatarken sigortası yapıldı. Şirket, sadece hastane masrafının 1 milyar lirasını karşıladı. Ameliyatların ardından hastaneden tekerlekli sandalyeyle çıktı.
Belden aşağısı tutmuyordu. Kazanın ardından göçük raporunun tutulmaması için şirketin yetkilileri kazanın olduğu yeri tamamen kapatmıştı. O günden bu güne tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Yaman, "Sadece ilk hastane masraflarını karşıladılar. Kaza tazminatı ödemediler. Hiç yardım etmediler. Tazminat davası açtık. Genç yaşımda sakat kaldım. Kazanın nedeni, madenin sağlam yapılmaması" diyor.
'Başka şansımız yok'
Kaza sırasında yanında üç arkadaşı vardı: Hasan Kurt, Doğan Yiğit, Murat Düzenli. Şans eseri kurtuldular, ama hâlâ çalışıyorlar. Üstelik iş bulabildikleri için kendilerini şanslı görüyorlar. Hepsi de ortaokuldan sonra okumamış. Yaman'ın kazasından sonra, onlar ve diğer çocuklar bir süre madenlerde çalıştırılmamış. Şimdi hepsi madende kazmacı, dar alandaki çalışmalarının izleri yara olarak bacaklarında.
18 yaşındaki Kurt, "Dedem, babam, amcalarım, ağabeylerim hepsi madenci. Ben de madenci oldum. Şanslıyım. Buradaki gençlerin yarısı işsiz. Torpilin yoksa yabana gitmek zorundasın. Orada da 400 milyona, ama ailenden uzak yaşarsın. Bizim amcamız madende şef olduğu için iş bulabildik" diyor.
Yiğit, 'Madende korkmuyor musunuz' sorusuna, "Biz, içeriden çıktıktan sonra, 'Yevmiyeyi kurtardık' diye düşünürüz. Maaşı da annemize veririz. Harçlık alırız. Maaş, ancak evlenince elimize geçer" yanıtını veriyor.
Murat Düzenli ise, bir başka çaresizliğe nokta koyuyor: "Biz evlenemeyiz de. Bizimle ancak buradaki kızlar evlenir. Onlar bile evlenmek istemez. Gediz'den başka yerlerden kızlar bizimle evlenmez. Çünkü, sürekli ölüm korkusuyla yaşamak istemezler."


    http://www.radikal.com.tr/8477778477770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.