Onur Yaser Can davasında 2 polise hapis cezası

Onur Yaser Can davasında 2 polise hapis cezası
Onur Yaser Can davasında 2 polise hapis cezası
Üç kere Emniyet'e çağrıldıktan sonra intihar eden Onur Yaser Can'ın ailesinin dava açtığı polis memurları evrakta sahtecilikten 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı.
Haber: ELİF İNCE / Arşivi

Gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan 21 gün sonra 3. kattaki evinin camından atlayarak hayatını kaybeden 28 yaşındaki mimar Onur Yaser Can'ın ifadesini alan iki polis memurunun "evrakta sahtecilik" suçundan yargılandığı dava sonuçlandı. Sanık polis memurları Soner Gündoğdu ve Salih Bahar'a sahte resmi evrak düzenleyip kullandıkları gerekçesiyle 2'şer yıl 6 ay hapis cezası verildi. Evrakta sahtecilik, yüz kızartıcı suç kategorisinde olduğu için kararın yargıtayda kesinleşmesi halinde polisler meslekten men edilecek.

'Belgeleri tam okuyamadan imzaladım' 
Onur Yaser Can, 20 Haziran 2010'da üzerinde 8 gram esrarla yakalandıktan sonra gözaltına alınmıştı. Can'ın yaşadıklarını anlattığı bir notta, gözaltı sırasında çırılçıplak soyulduğu ve öksürtüldüğü yazılıydı. Serbest bırakıldıktan bir gün sonra 'tarih hatası' gerekçe gösterilerek tekrar ifade vermek için Narkotik Şube'ye çağrılan Can, ikinci gün yaşadıklarını notunda şöyle anlatmıştı: 

"Stres altındaydım. Ortam loştu. Acele ettirildim. Korkuyordum. Belgeleri tam okuyamadan imzaladım." Can'ın arkadaşlarına anlattıklarına göre ifadesine uyuşturucu satıcısıyla konuşurken 'Hacı' adlı birini referans olarak gösterdiği ibaresi eklenmişti. Can'ın ifadesi avukatı olmadan alınmış ve kendisine ifadelerin bir kopyası verilmemişti. Aradan 21 gün geçtikten sonra üçüncü kez ifade vermeye çağrıldığını öğrenen Can, apartmanının üçüncü katından atlayarak intihar etti. Aile, polisler hakkında ilk olarak 'işkence, görevi kötüye kullanma ve cinsel saldırı' sebepleriyle suç duyurusunda bulundu; fakat savcılık takipsizlik kararı vererek davayı kabul etmedi.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Narkotik Şube Müdürlüğü'nde görevli polisler Soner Gündoğdu ve Salih Bahar ile Yaser Can'ın annesi Emine Can babası Mevlüt Can ve çok sayıda arkadaşı katıldı. Avukat Ercan Kanar, kararı değerlendirirken cezada indirim uygulanmasının yanlış olduğunu belirterek ' Genç bir insanın hayatı yok edilmiş oldu. Ceza 3 ile 8 yıl arasında verilmeli, artırım uygulanmalıydı' dedi. Kanar, Can'ın ifadesinin alınmasında görevli altı polis memurun daha 'işkence, kötü muamele ve ölüme sebebiyetten' yargılanması gerektiğini belirterek bu hafta işkence davasını AİHM'e taşıyacaklarını söyledi.

Yaser Can'ın babası Mevlüt Can da adliye çıkışında ''Gerçekler saklanmayı sevmez. Adalet bir nebze de olsa gerçekleşti' dedi; ancak verilen cezanın çok az olduğunu ifade etti. Can, "Onun ölüme gitmesine neden olan 6 polis daha var. Onların da en azından bu cezaya çarptırılmaları için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.