Opera sanatçılarının baraj gezisi ölümle bitti

Özdoğan (solda) ve Tokoğlu barajda boğuldu.


Baraj gezisi sonları oldu

Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin sanatçıları Gülruh Tokoğlu, Filiz Şamiloğlu ve Ümran Özdoğan, deniz bisikletiyle Köprüçay Barajı'nda açıldı. Araç, akıntıdan devrildi, Özdoğan ve Tokoğlu kurtarılamadı.

ANTALYA - Üçü de Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde (ANTDOP) koro sanatçısı olarak görev yapıyordu. 28 Mart'ta sahnelenecek 'Ali Baba ve 40 Haramiler' operası için süren provalardan bunalmış 'kız kıza' bir gün geçirmeye karar vermişlerdi. Günün sonunda ikisi yaşamını yitirdi, biri ölümle pençeleşiyor.
36 yaşındaki Gülruh Tokoğlu, 39 yaşındaki Filiz Şamiloğlu ve 40 yaşındaki Ümran Özdoğan, pazar günü biraz kafa dinlemek ve farklı bir gün geçirmek için Serik Köprüçay Barajı'na gitti.
Etrafı dolaştıktan sonra Konikral Balık Restoran'a gittiler. Bir yandan yemek yiyor bir yandan da sohbet ediyorlardı. Keyifleri yerindeydi. Bu sırada restoranın önündeki deniz bisikletini fark ettiler ve yemekten sonra baraj gölünde gezinti yapmaya karar verdiler. Deniz bisikletine binen üç arkadaş, "O taraf tehlikeli" diyen Gülruh Tokoğlu'nun uyarısına rağmen barajdaki şelaleye doğru gitmeye başladı. Bundan sonrasını restoranın ortaklarından biri olan Ayhan Gündoğdu'dan dinleyelim:
"Kadınlar, restoranda balık kafeslerine ulaşım sağlamak amacıyla kullanılan deniz bisikletiyle açıldı. Baraja doğru gittiklerini görünce bağırıp kendilerini uyarmaya çalıştık. Buna rağmen ısrarla şelale yönüne doğru gittiler. Bir anda barajın olduğu yerde alabora oldular. Hemen suya atlayıp bir kişiyi kurtarabildik."
Görgü tanıklarından Mehmet Akyol da "Barajın altında piknik yapıyorduk. Bir anda çığlıklar yükseldi. Üç kadının suda çırpındığını gördük. Restorandakiler atlayıp kurtarmak istedi" dedi.
Alabora olan deniz bisikletinden çığlıklar atarak düşen üç kadına yardım etmek için göl çevresindeki restoranlarda bulunanlar hemen harekete geçti. Büyük bir uğraşın ardından Özdoğan, Tokoğlu ve Şamiloğlu sudan çıkarıldı. Ancak Özdoğan ve Tokoğlu'nun öldüğü anlaşıldı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Filiz Şamiloğlu'nun ise beyin travması geçirdiği ve hayati tehlikeyi atlatamadığı öğrenildi. Deniz bisikletinin sahibi restoran işletmecisi Kemal Gündoğdu gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde dün sanatçılar için tören düzenlendi. Anmada Şamiloğlu "Ben de ölmediğim için beni affedin" diye ağladı.