Operasyon altıncı gününde

PKK/Kongra-Gel'in Mardinkapı semtinde geçen çarşamba akşamı polis noktasına saldırarak bir bekçiyi öldürüp, bir polisi yaraladıktan sonra saklandığı öne sürülen Hevsel bahçelerindeki operasyon, altıncı gününe girdi.

DİYARBAKIR - PKK/Kongra-Gel'in Mardinkapı semtinde geçen çarşamba akşamı polis noktasına saldırarak bir bekçiyi öldürüp, bir polisi yaraladıktan sonra saklandığı öne sürülen Hevsel bahçelerindeki operasyon, altıncı gününe girdi. Araç girişinin yasak olduğu, yaya giriş çıkışının aramayla yapıldığı bölgede kalan Şemsiler ve Kümeevler mahallelerinde oturanlar, dün sivil toplum örgütlerine tecrit uygulandığı şikâyetinde bulundu.
İddialar üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu ile DEHAP, İHD, Demokrasi Platformu temsilcilerinden oluşan heyet, dün sabah bölgeye girmek istedi. Ancak Emniyet Müdürü Orhan Okur heyeti bölgeye sokmayınca tartışma çıktı. Tanrıkulu "Operasyon vatandaşın evden çıkmasına izin verilmemesini haklı göstermez" derken, Okur, "Evlerine girip çıkıyorlar, bahçelerine belli saatlerde polis kontrolünde inerek işlerini görüyorlar. İnsan hakkı ihlali yok. Terörle mücadele var" dedi. Heyet insan hak ve özgürlüklerinin korunmasını istedi.