Operasyon bilmecesi

Amerikan, Türk ve Kürt yetkililer yalanlasa da TSK'nın Kuzey Irak'taki hareketliliği endişe konusu. ABD Dışişleri Sözcüsü McCormack "Müdahale, iki devletin de çıkarına olmaz" dedi. Talabani ve Barzani: "Müdahale, Irak bağımsızlığının ihlalidir, kabul edemeyiz." Irak'ta Kandil Dağı'ndaki köylerden kaçış başladığı belirtildi.

Barzani: PKK'yla savaşmamız mümkün değil

Büyükanıt: Harekât için siyasi direktif gerekir

WASHINGTON - ABD, Türkiye ve Kürt yetkililerin yalanlamalarına karşın, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'taki askeri hareketliliğine ve sınır ötesi operasyona dair kaygılar dinmedi.
Amerikan haber ajansı AP'nin Türk ordusunun sınır ötesi operasyona giriştiğini duyurmasıyla yalanlamalar birbiri ardına geldi. Ancak New York Times gazetesi dünkü haberinde, iki ajansın Türk askeri kaynaklarına dayanarak kısmi bir sınır ötesi operasyon yapıldığını yazdığını belirtti. The Independent gazetesi de 'Türk ordusunun Kuzey Irak'a ani girişi sınırlı bir alanı kapsamasına karşılık, Irak'taki krize yeni bir boyut kazandırdı' yorumunu yaptı.
ABD'den yapılan açıklamalarda ise Türkiye uyarıldı. ABD Genelkurmay Başkanlığı bölgesel operasyonlar yardımcı direktörü Tuğgeneral Perry Wiggins, Türkiye'nin sınır ötesi operasyona hazırlandığına dair bir belirti olmadığını söyleyerek "Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye'nin güneydoğusunda saldırgan operasyonlar yürütüyor" dedi. Türk ordusunun dağlık bölgede sürüp giden rutin operasyonları bulunduğunu belirten Wiggins'in sözleri AP tarafından 'Amerikan ordusunun durumu görmezden geldiği' şeklinde yorumlandı.
Yunan gazeteciye azar
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, sınır ötesi operasyon sorulunca, "Büyükelçimiz Ross Wilson, Türk Genelkurmayı ile görüştü ve onlar da haberlerin doğru olmadığını söyledi" yanıtını verdi. McCormack şöyle devam etti: "Türk hükümeti, terörist faaliyetlere karşı halkını korumaktan sorumludur. Ancak Türkiye ve Irak birbiriyle komşu. Irak'a müdahale iki devletin de çıkarına olmaz." AP'nin 'kötü habercilik' yaptığını belirten McCormack, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a 'diktatör' diyen Yunanlı gazeteci Lambros Papadopulos'u "Sınırı aştın" diyerek azarladı. (Dış haberler)