Operasyon bölgeleri 3 ay kapalı

Genelkurmay Başkanlığı, PKK'ya yönelik operasyonların yoğunlaştığı Güneydoğu'da geniş bir alanı, 9 Haziran-9 Eylül tarihleri arasında geçici güvenlik bölgesi ilan etti.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, PKK'ya yönelik operasyonların yoğunlaştığı Güneydoğu'da geniş bir alanı, 9 Haziran-9 Eylül tarihleri arasında geçici güvenlik bölgesi ilan etti.
Genelkurmay'ın internet sitesinde dün gece geç saatlerde yapılan açıklamada, Şırnak'tan Siirt'e oradan da Hakkâri'ye kadar olan alanın geçici güvenlik bölgesi ilan edildiği duyuruldu ve bu bölgelere ilişkin koordinatlar yayımlandı. Koordinatları verilen bölge 9 Haziran'dan 9 Eylül'e kadar sivil uçuşlara kapatılırken, valilikler aracılığıyla sivil halka da yasaklandı. Oluşturulan geçici güvenlik bölgesinde, Hava Kuvvetleri'nin eğitim tatbikatlarının yapılacağı, TSK'nın kara unsurlarının atış ve eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirileceği belirtilirken, PKK'ya yönelik sürdürülen operasyonların yoğunlaştığı bölge olmasına da dikkat çekildi. Askeri yetkililer, geçici güvenlik bölgelerinin daha önce de ilan edildiğini belirtirken bu kez toplu halde sürelerin uzatıldığına dikkat çekti.
Başbakan Tayyip Erdoğan, Kanal 24'te katıldığı programda Genelkurmay'ın açıklamasının anımsatılması üzerine şunları söyledi: "Şu anda mevcut hassasiyetler göz önüne alınarak güvenlik güçlerimiz bu hareketi yapmıştır. Kendilerinde, zaten bu konuda bizzat bizim de vermiş olduğumuz yetkiler vardır. Bu yetkileri kullanmaktadırlar."
Erdoğan, "Bu kapsamın genişletlmesi bekleniyor mu?" sorusuna ise şu karşılığı verdi: "Bunu tabii bir olağanüstü hal falan gibi alamazsınız. Böyle bir şey söz konusu değil. Ama orada güvenlik güçlerimiz bu hareket alanı içerisinde tabii ki bazı bölgelerde yoğunlaşma yapabilir. Özellikle son Tunceli'deki gelişme böyle bir yoğunlaşmayı orada gerektirebilir."