Operasyon dünya gündeminde

Dünya medyası, Türkiye, Irak ve ABD arasındaki sınır ötesi operasyon tartışmasını yakından izliyor. Haber ve yorumlarda ön plana çıkan kanı şu: 'Türkiye'nin kısa vadede büyük bir sınır ötesi operasyona girişme ihtimali düşük.'

İSTANBUL - Dünya medyası, Türkiye, Irak ve ABD arasındaki sınır ötesi operasyon tartışmasını yakından izliyor. Haber ve yorumlarda ön plana çıkan kanı şu: 'Türkiye'nin kısa vadede büyük bir sınır ötesi operasyona girişme ihtimali düşük.' Dünya basınında ön plana çıkan değerlendirmeler şöyle:
Britanya
Guardian: Türk vekiller, Iraklı Kürtlere saldırıya destek verdi. Ancak olası bir harekâta nasıl karşılık verileceği konusunda, Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi ile Bağdat hükümeti arasında fikir ayrılığı var.
Independent: Türkiye, Irak savaşında yeni bir cephe açmaya karar verdi. Türkiye'nin girişeceği askeri bir harekâtın, Kandil Dağları'nda kolaylıkla gizlenebilecek PKK gerillalarına karşı sonuç alması zor görünüyor. Zaten kamplarını boşaltmış durumdalar.
ABD
Washington Post: Türkiye, Irak saldırısına izin verdi. Türk hükümeti bu izni alsa da, bazı Türk yetkililer ve askeri uzmanlar, ordunun her türlü sınır ötesi harekâtta ciddi engellerle karşılaşacağı uyarısı yapıyor.
New York Times: Meclis'ten çıkan asker gönderme izni, Türkiye'nin bölgedeki önemli müttefik olarak statüsünü tanıması için ABD'ye yapılan açık bir talep.
Los Angeles Times: Türkiye, operasyon tehdidinin Iraklı ve Amerikalı güçlere PKK gerillalarına karşı harekete geçme yönünde baskı yapacağını umuyor. Bush yönetimi Türkiye'nin işbirliğini yitirmeyi göze alamaz.
Almanya
Die Welt: Türkiye'nin hemen Kuzey Irak'a girmesi beklenmiyor ancak durum gergin. Gelişmeler Türkiye'nin isteklerinin haklı olduğu gerçeğini unutturmamalı. Egemen bir devlet, PKK'nın Irak'taki Kandil Dağı'na gizlenip, oradan Türk topraklarına saldırılar düzenlemesine izin veremez.
Frankfurter Rundschau: Erdoğan bu tezkereyle PKK teröristlerine baskıyı artırdı. Şimdilik Kuzey Irak'a müdahale beklenmemesine karşın bölgede Kürt devletinin kurulması silah zoruyla engellenmek isteniyor.
Fransa
Le Figaro: TBMM'nin tezkereyi büyük oy çoğunluğuyla kabul etmesi sürpriz değil. Türkiye'nin tehdidi meyvesini verdi. Iraklı yetkililer terör örgütüyle mücadele konusunda daha kararlı açıklamalar yapıyor.
Liberation: Türkiye tezkereyle Irak yönetimine, PKK'yla mücadele konusunda mümkün olduğu kadar daha fazla baskı yapma yolunu tercih etti. Türkiye'nin sınır ötesi operasyonu, ABD ile ilişkilerini bozabilir.
Belçika
Le Soir: Türkiye Irak'ı vurmaya hazır. Türkiye'nin müdahalesi halinde Mesut Barzani'nin peşmergelerinin tepki göstermeleri ve bölgede istikrarsızlık ortamı doğması olası.