Operasyon gerekçesi: Süreci korumak

Operasyon gerekçesi: Süreci korumak
Operasyon gerekçesi: Süreci korumak
BDP heyetinin Kuzey Irak'a gidişi öncesinde TSK'nın bölgedeki PKK kamplarını bombalaması "Çözüm süreci sürerken TSK operasyonu ne anlama geliyor" tartışmasını başlattı

ANKARA – Ankara’daki yetkililer, operasyonun bazı askeri üslere saldırmaya hazırlanan PKK gruplarına yapıldığını, sözkonusu grupların süreci sabote etmek istediğine dair istihbarat alındığını ifade ettiler.

BAZI BÖLGELERDE PKK’LI GRUPLARIN TOPLANDIĞI TESPİT EDİLDİ

Edinilen bilgiye göre ABD tarafından kullanılan predatörlerden gelen anlık istihbarat görüntülerinde bazı bölgelerde PKK’lı grupların toplandığı tespit edildi. Bölgedeki insan istihbaratı kaynakları da bazı grupların sınır boylarındaki askeri üslere saldırı hazırlığı yaptığı bilgisini ilettiler.

AMAÇ SABOTAJ HAZIRLIKLARINI ÖNLEMEK

Ankara’da yapılan değerlendirmede, sözkonusu grupların Kandil’den bağımsız hareket ettiği görüşü hakim oldu. Üst düzey bir yetkili, “Bu sabahki operasyondan sonra herkes ‘bu ne perhiz bu ne lahana turşusu, çözüm sürecinde operasyon mu olur’ sorusunu sordu ama operasyonun asıl amacı süreci korumak. Sabotaj hazırlıklarını önlemek” yorumunu yaptı.