'Operasyon' özel ekip işi

'Operasyon' özel ekip işi
'Operasyon' özel ekip işi

Özel ekip, Laz Ziya nın Suriye de saklandığı yeri buldu, zanlıyı Suriyeli muhalif güçler teslim etti.

Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

ABD ’li turist Sarai Sierra’nın ölümünden sorumlu tutulan zanlı Ziya Tasalı’nın yakalanmasının ardında, Hatay Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan 35 kişilik özel ekibin olduğu ortaya çıktı. Radikal, yaklaşık 2 yıl önce kurulan özel ekibi araştırdı. Suriye ’de iç karışıklığın çıkmasının ardından bu durumun Türkiye için bir risk taşıyacağını öngören Hatay İl Emniyet Müdürlüğü, 2011 Mart ayında özel bir ekip kurdu.

Geniş yetkisi var

Hatay Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki ekip, İstihbarat Şube Müdürü, Terörle Mücadele Şube Müdürü ve Özel Harekât Şube Müdürü’nün de yer aldığı 16’sı rütbeli 35 kişiden oluşuyor. Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç’ın bizzat yönettiği öğrenilen özel ekip, Hatay’da oluşabilecek toplumsal olayları önlemek için çalışıyor. Hatay’ın demografik yapısı ve olası göç dalgası da hesaba katılarak kurulan özel ekip, Suriye’deki kanaat önderleri ve güçlü yapılarla bağlantılar kurdu. İki yıldır Suriye konusunda uzmanlaşan özel ekip, geniş yetkiyle donatıldı.
Merkez ve Hatay İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki tüm imkânların seferber edildiği ekip, uydudan takip, teknik takip, fiziki operasyon, tüm kamera kayıtlarına ulaşma ve inceleme, yüz tanıma sistemleri ve kriminal laboratuvarlarla koordinasyon dahil pek çok geniş yetkiyi kullandı. Ekip, olası tehditlere karşılık özel harekâtçı polislerden oluşan operasyon ekibi de kurdu. Başbakanlık korumalarına da eğitim veren, kendileri de yurtdışından özel eğitimli bu birlik, Özel Harekât Birliği’nin merkezdeki ‘vurucu timi’ olarak biliniyor.

Geçici görev kalıcı oldu

Uçak operasyonları dahil birçok tecrübeye sahip bu ekibin iki yıl önce Hatay’da başlayan geçici görevi, gelişen olaylar üzerine kalıcı hale geldi. Cilvegözü saldırısı zanlıları ve Sierra’nın katil zanlısı Laz Ziya olarak bilinen Ziya Tasalı da bu ekibin yaklaşık 2 yıllık bağlantıları sayesinde yakalandı. ‘Suriye içine sızma yetkisi’ de bulunan ekibin emrindeki tim, önceden belirlenen istihbarat bilgileri ile Suriye’ye sızdı ve aranan şahısların konumları belirlendi. Aranan şahısların muhaliflerin desteği ile Türkiye’ye iadeleri sağlandı.
Sarai Sierra olayında ‘Emniyet’in sınır ötesinde operasyon yetkisi olmadığı için’ özel ekibin zanlının yerini belirlediği, ardından zanlının işbirliği kurulan Suriyeli muhalif güçlerce yakalandığı öğrenildi.