Operasyon sinyalini ilk Polis Müdürü verdi

Operasyon sinyalini ilk Polis Müdürü verdi
Operasyon sinyalini ilk Polis Müdürü verdi
Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının ardından görevden alınan polislere yönelik operasyon olacağı bilgisi bir gün önce Twitter'da duyuruldu. Yapılan operasyon sonucunda da polisler evlerinde gözaltına alındı. Eski TEM Şube Müdürü Yurt Atayün ise gözaltı için evine polisler gelmeyince kendisi emniyete gitti ve teslim oldu.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Radikal.com.tr - İstanbul Emniyetinde 17 ve 25 Aralık operasyonlarının ardından görevden alınan polislere yönelik operasyon olacağının ilk işaretini eski Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı verdi.

Saygılı, “Havada operasyon kokusu var!” başlıklı bir açıklamayla operasyonun sinyalini vermişti. Saygılı, açıklamasında “En doğru zaman şimdi. Buyurun bekliyorum” diyerek olası gözaltıdan çekinmeyeceği mesajı da vermişti.

Saygılı’nın ardından ise dün akşam saatlerinde Twitter’da fenomen haline gelen Fuat Avni isimli hesap, İstanbul’da operasyon olacağını duyurdu. Fuat Avni, “İstanbul ve Ankara arası sürekli görüşme trafiği oldu. 17-25 Aralık ve Selam Tevhid Operasyonu'na katılan polislere operasyon yapılacak. İstanbul TEM'de, İstanbul merkezli olmak üzere sabah beş gibi yaklaşık 130 kişiye kapsamlı bir operasyon yapılacak” diyerek operasyonun içeriğini de paylaştı.

Twitter’da kısa bir sürede operasyon iddiası yayıldı. Böylelikle ilerleyen saatlerde olacak operasyonu duymayan kalmadı. Gece 1.30 sıralarında ise sahur sofrasındaki polislerin birer birer alındığını yazan Fuat Avni, gözaltına alınanların İstanbul Emniyeti'ne götürüldüğünü açıkladı. Fuat Avni, operasyonun gerçekleştiğini de duyuran ilk isim oldu. Ardından Mali Şube eski Müdürü Yakub Saygılı, Twitter’dan yapılan operasyonu eleştirdi ve kendisini almaya gelecek polisleri evde beklediğini ifade etti.

Halkalı’daki polis lojmanlarına girilirken Saygılı da diğer meslektaşları gibi kendisine yapılacak baskını bekliyor, “Kahve sıcak, buyurun gelin” mesajı veriyordu.

Bu esnada “Halkalı’ya 20 takviye polis aracı daha geldi. Söylemiştim ‘yetersizler’ diye” diyerek gözlemlerini de aktarıyordu. Bir türlü kapısını çalmayan polislere göndermede de bulundu: “Halkalı’ya takviye gelen ekipler sitedeki dördüncü turunu atıyor. Umarım bulurlar adresleri. Devletin benzinine yazık.”

Sabah saatlerinde ise operasyonun detayları ortaya çıktı. Operasyonun ilk dalgasının hedefinde eski Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube polisleri bulunuyordu. Operasyon devam ederken hükümete yakın troll hesaplardan da polislere kaçmaları için muzipçe öneride bulunuyordu: “Bu da bizden, henüz alınmamış siyonist uşağı Haşhaşilere bir hizmet: THY rezervasyon telefonu: 444 0 849”

Ancak polisler yapılan yorumlara aldırış etmeden evlerinde olduklarını, gözaltı sıralarını beklediklerini çekinmeden Twitter üzerinden duyurmakta bir çekince görmüyordu.

Önceden operasyon olacağının bilinmesine rağmen polisler adreslerine yapılan baskınlarda gözaltına alındı. Eski TEM Şube Müdürü Yurt Atayün ise emniyete giderek teslim oldu.