Operasyonla aynı gün Tahran'la işbirliği

Türkiye ile İran Yüksek Hudut Komisyonu'nun terör örgütlerine karşı aldığı kararlar, Kuzey Irak'a operasyonla aynı gün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girerken İran'ın da...

İSTANBUL - Türkiye ile İran Yüksek Hudut Komisyonu'nun terör örgütlerine karşı aldığı kararlar, Kuzey Irak'a operasyonla aynı gün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girerken İran'ın da Türkiye'nin hemen ardından Kandil Dağı'na operasyon başlattığı öne sürüldü. İran Radyosu, Türkiye'yle varılan mutabakata göre iki ülkenin başta PKK, terör örgütleri ile mücadele konusunda ortak hareket edeceklerini duyurdu.
Tahran kararları
25-27 Haziran günlerinde Tahran'da alınan kararlara göre taraflar, bölücü ve yıkıcı terörist örgütlerin faaliyetleri nedeniyle her iki taraf güvenlik görevlilerinin şehit düşmesi ve yaralanmalarıyla sonuçlanan olaylara ait dosyaların, faillerin yakalanması, tutuklanması ve mahkûmiyetlerine kadar gündemde tutulmasını kararlaştırdı. Taraflar, bu gibi olaylara karşı her türlü tedbirin alınması, karşılıklı bilgi verilmesi ve faillerin geri verilmesi konularında anlaştı. Anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarih ile Türkiye'nin Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyonunun aynı güne denk gelmesi dikkat çekti. (aa, dha, anka)