Operasyonlar sokakta gerilimi yine yükseltti

Operasyonlar sokakta gerilimi yine yükseltti
Operasyonlar sokakta gerilimi yine yükseltti

Van?da BDP?nin açılışı nedeniyle binlerce vatandaş toplandı. Cizre?deyse sokaklar yine savaş alanına döndü.FOTOĞRAF: GÜLAY ÖZEK / DHA

ŞIRNAK/HAKKÂRİ/VAN - PKK’nın sivil yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği-Türkiye Meclisi’ne (KCK/TM) yönelik gerçekleştirilen operasyonda yedisi belediye başkanı 23 kişinin tutuklanması protesto etmek için çok sayıda gösteri düzenlendi.
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), tutuklamaları protesto etmek için Şırnak kent merkeziyle Beytüşşebap ilçesinde oturma eylemi yaptı BDP Şırnak il binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişi ‘Barışa uzanan eller kırılsın’, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganlarını attı.
Beytüşşebap’ta da BDP ilçe binası önünde toplanan 150 kişi oturma eylemi yaparak  operasyonunu protesto etti.
Şırnak’ın Cizre ilçesindeyse olaylar vardı. İlçede tutuklama kararlarının duyulmasının ordından önceki gece başlayan olaylar dün de devam etti. Sabah erken saatlerde yeniden bir araya gelen ve polise taşlarla saldıran göstericilere, biber gazıyla müdahale edildi. Esnafın bir bölümünün kepenk açmadığı ilçede, göstericilerle polis arasında kovalamacalar yaşandı. Olay yeri bölgesinde bulunan Menderes İlköğretim Okulu’ndaki etüt programından çıkan minik öğrenciler ise çevik kuvvet polislerinin kullandığı biber gazı nedeniyle zor anlar yaşarken, öğrencilerin yardımına gazeteciler yetişti.
Cizre Belediyesi önünde önceki gün kurulan çadırda BDP’lilerin başlattığı oturma eylemi de gün boyu sürdü.
Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde de olaylar çıktı. Operasyonları protesto eden bir grup, polisi taşladı. Polis, göstericileri basınçlı su ve göz yaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştı. Olayların ardından Yüksekova’daki tüm işyerleri kepenk kapattı.
Van’da BDP il teşkilatının açılması nedeniyle düzenlenen törene de protestolar damgasını vurdu. Açılış töreni nedeniyle BDP binası önünde toplanan binlerce vatanda, KCK’ya yönelik operasyonla tutuklamaları protesto etti.
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, BDP üyeleri Suruç Belediye Başkanı Etem Şahin’in, tutuklanmasını protesto etti. BDP üyeleri, ‘ siyah bayrak asılı olan belediye binası önünde yarım saatlik oturma eylemi yaptı.
BDP Tunceli il ve merkez ilçe teşkilatının açılışında  da oturma eylemi düzenlenerek operasyon protesto edildi.
BDP İzmir İl Başkanlığı önünde toplanan yaklaşık 200 partili, de basın açıklamasıyla operasyonları protesto eden bir açıklama yaptı. (dha)