Operasyonun 'ilk 5'i bine yakın kişiyi cezaevine yolladı

Operasyonun 'ilk 5'i bine yakın kişiyi cezaevine yolladı
Operasyonun 'ilk 5'i bine yakın kişiyi cezaevine yolladı
Önceki gece yarısı başlayan operasyonda gözaltına alınan emniyet müdürlerinin yürüttüğü soruşturmalarda birçok delilin kurmaca olduğu, 1000'e yakın kişinin bu kurmaca delillerle tutuklandığı iddia ediliyor.

RADİKAL – Önceki gece yarısı başlayan ve 100 kadar polisin gözaltına alındığı operasyonda, emniyetin İstihbarat, Terör, Mali Suçlar ve Bilişim suçları olmak üzere 4 ana şubesinin eski müdürleri hedefteydi.

Vatan gazetesinde yer alan habere göre. ‘operasyonun ilk 5 ismi’ eski İstanbul İstihbarat Dairesi Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Atayün, Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse, Eski Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Hayati Başdağ, Eski Mali Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy olarak belirlendi.

Bu emniyet müdürlerinin yürüttüğü soruşturmalarda birçok delilin kurmaca olduğu iddia ediliyor. 17-25 Aralık, Balyoz, Ergenekon, KCK ve Devrimci Karargah gibi operasyonlarda bine yakın insanı tutuklatan polis şeflerinin açtıkları soruşturmalarda tutuklu sayısı 50’ye düştü.ERGENEKON, BALYOZ, ODATV

1. ALİ FUAT YILMAZER: Türkiye , Ali Fuat Yılmazer adını ilk kez Hrant Dink cinayetiyle öğrendi. İddiaya göre polis muhbiri “büyük ağabey” Erhan Tuncel, Dink’in öldürüleceğini Emniyet’te 27 kez söylediğini açıklamıştı. Yılmazer’in cinayetteki sorumluluğu Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından rapor edildi. Buna göre, Ali Fuat Yılmazer’in başında olduğu İstihbarat Dairesi C Şubesi, İstanbul’a “suikast notu” yerine “eylem notu” geçmişti. Hrant Dink öldürüldü, İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdür Ahmet İlhan Güler görevinden alındı.

Güler’in yerine de Dink’in öldürüleceği bilgi notunu gizlediği öne sürülen Ali Fuat Yılmazer atandı. Yılmazer, İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdür koltuğuna oturdu ve Ergenekon operasyonlarının düğmesine bastı. Kısa sürede İstanbul Emniyet Müdür yardımcılığına yükseldi ama istihbarat şube yine onun sorumluluğuna verildi. Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, Kafes, Islak İmza, Amirallere Suikast, Karargâh Evleri, İnternet Andıcı, Emin Arslan, Casusluk, Hanefi Avcı ve son OdaTv operasyonlarının başında yer aldı. Bu davaların mimarı olan Yılmazer’in Oda Tv soruşturmasının ardından görev yeri değiştirilmiş ve pasif göreve atanmıştı. Tayini ise ocak ayında Tunceli’ye çıkarılmıştı. Yılmazer bir süre sonra emekli olmak için dilekçesini Emniyet Genel Müdürlüğüne sunmuş ardından da emekli edilmişti.


MİT KRİZİNİN BAŞ AKTÖRÜ 

2. YURT ATAYÜN: MİT krizinin baş aktörü olan Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Atayün, Hakan Fidan’ı KCK soruşturmasında “delilleri” hazırlayıp savcıya sunduktan sonra gözaltına almak için savcıdan izin aldı. 8 Şubat 2012’de MİT müsteşarı Hakan Fidan ve ekibinin KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrıldığı günlerde görevinden alınıp önce Ankara ve Malatya’ya ardından İstanbul’a bir ilçeye gönderildi. Atayün, KCK ve Odatv soruşturmalarının yanı sıra Ergenekon davasının bazı dalgaları ile yasadışı sol örgütlere yönelik düzenlenen operasyonlara da imza attı.

Gözaltına alınan isimlerden biri olan İstanbul eski Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün elleri arkadan kelepçeli olarak görüntülendi. Sağlık kontrolü için sabah saatlerinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen Atayün, “Teslim olduk arkadan kelepçelediler. Tamamen siyasi ” diye tepki gösterdi. Yine Atayün’ün ağabeyi de twitter’dan kardeşinin avukatıyla birlikte teslim olmaya giderken fotoğrafını paylaşıp altına, “Avukatıyla birlikte yolcu ettik” yazdı.


17 ARALIK’TA GÖREVDEN ALINDI
 
3. ÖMER KÖSE: 7 Şubat’ta yaşanan MİT krizinden sonra Yurt Atayün’ün yerine terör müdürü olarak göreve getirilen Köse, daha önce Mali Şube’de müdür yardımcısı olarak görev almıştı. Daha sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevini sürdürürken yasa dışı kayıt tutmak ve fişlemek suçlamasıyla açığa alındı. 17 Aralık operasyonundan sonra TEM müdürlüğünden alındı ve polis okulunda görevlendirildi.


KCK OPERASYONUNDA MÜDÜR YARDIMCISIYDI 

4. HAYATİ BAŞDAĞ: Terörle Mücadele Eski Şube Müdür Yardımcısı Hayati Başdağ, KCK, OdaTV ve Ergenekon davasının bazı dalgaları ile yasadışı sol örgütlere yönelik düzenlenen operasyonlara Yurt Atayün’ün yardımcısıydı. Yurt Atayün’ün görevden alınmasıyla o da görevinden alınıp pasif göreve çekildi.

Gözaltına alınan İstanbul eski Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürü olan ve daha sonra MİT’te Koordinatör Emniyet Müdürü olarak görevlendirilen Hayati Başdağ sağlık kontrolü için getirildiği hastanede kelepçelenmiş ellerini göstererek, “Haram lokma yemedim, en ufak kanun dışı işim yok” diye bağırdı. Başdağ 10 gün önce de MİT’teki görevinden alınmıştı.


‘17 ARALIK’I BASINA SIZDIRDI’ 

5. KAZIM AKSOY: 17 Aralık sonrası operasyonun merkezi olan dönemin Mali Şube Müdürlüğü’nde müdür yardımcısı olan Aksoy, üç emniyet amiri ve 6 polis ile açığa alınmıştı. Önce Gaziosmanpaşa İlçe emniyet müdürlüğüne oradan da polis okulunda görevlendirilen Aksoy ile polislerin operasyondan sonra çok sayıda görüntüyü basına ve internete sızdırdıkları öne sürülmüştü.