'Öpmek istedim, boğuşurken öldü'

'Öpmek istedim, boğuşurken öldü'
'Öpmek istedim, boğuşurken öldü'

Sarai Sierra nın katil zanlısı Laz Ziya Tasalı, cinayetten 54 gün sonra Suriye de yakalanıp tutuklandı.

İstanbul ’da öldürülen ABD ’li turist Sarai Sierra’nın katil zanlısı Ziya Tasalı, dün tutuklanarak Metris Cezaevi’ne yollandı. Tasalı’nın polise verdiği ifadesinde “Olayın olduğu gün sabah 09.00’dan beri tiner ve alkol aldım. Kadın rayların üzerinden bana doğru geldi. Öpmek istedim. Telefonuyla kafama vurdu. Ben de can havliyle vurunca raylardan dehlizin önüne düştü. Orada yarım saat boğuştuk ve tekrar kafasına vurdum” dediği öğrenildi.
Radikal, Tasalı’nın ifadesine ulaştı. “Bimekân olarak Cankurtaran’da cesedin bulunduğu dehlizin 100 metre ilerisinde bir dehlizde yaşıyorum. Kâğıt ve demir toplayarak satıp para kazanıyorum” diyen Tasalı cinayeti şöyle anlattı: “Boğuşma esnasında yerden bulduğum bir cisimle kafasına iki kere vurdum ve kaçtım. Geri dönüp baktığımda hâlâ hırıltılar geliyordu. ... Bir gün sonra döndüğümde kadının öldüğünü anladım. iPad ve iPhone’nu denize attım. Cesedin üzerini kalaslarla örtmeye çalıştım. 7- 8 gün sonra kahvede haberleri izlerken kadının Amerikalı turist olduğunu öğrendim. Montumu satmak istedim ama satamadım. Kendi yatağımı ve yorganımı hurdacıya sattım. El arabam vardı onu da 60 lira karşılığında satarak bilet parası yaptım, Karabük’e ağabeyimin yanına gittim. Sonra oradan da Hatay’a gidip Suriye’ye geçtim.” 


Suriye’de savaşmış!

İki farklı suçtan sabıka kaydı bulunan Tasalı , “Muhaliflerle beraber Esed’e karşı savaşmak istiyordum. Bu olay olmasaydı da gidecektim” dedi. Fakat bu ifadesi inandırıcı bulunmadı. Reyhanlı’dan yürüyerek sınırı geçen Tasalı’nın muhaliflere savaşmak için geldiğini söyleyerek aralarına katıldığı ve sol ayağından yaralandığı öğrenildi. Sierra’nın tişörtündeki kan örneği ile Tasalı’nın kaldığı dehliz ve Karabük’te kaldığı evden alınan kıl, kan ve doku örneklerinin DNA’sı aynı çıktı. Tasalı, savcılığa götürülürken “Kendim teslim oldum” dedi.