Orada... Bir köy var yakında!

VAN/İSTANBUL - Türkiye ‘online’ ülke olma yolunda ilerliyor. Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü’nce yapılan araştırmaya göre Türkiye’de her üç evden birinde, kırsalda ise her 11 evden birinde internet bağlantısı var.
Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması, Türkiye’nin küresel dünyaya olan bağları konusunda yeni ipuçları verdi.  Araştırma, Sağlık Bakanlığı, DPT Müsteşarlığı ve TÜBİTAK’ın işbirliğiyle, beş yılda bir yapılıyor. Pek çok alanı kapsıyor. Araştırmanın ‘Hanehalkı, Nüfusu ve Konut Özellikleri’ başlıklı alt bölümü için 7 bin 866’sı kentte yaşayan 10 bin 525 kişiyle görüşüldü. Buna göre: 

* 10 evden dokuzunda TV, buzdolabı, çamaşır makinesi, ütü ve telefon gibi dayanıklı ev aletleri var.  Bu tür mallara sahip olma oranı açısından, kentler kırlardan önde. 23 kalem ev eşyası arasında tek istisna, uydu TV antenleri. Bu alanda kırsaldakiler kentleri geçiyor. 

* Kentlerde her üç evden, kırsalda 11 evden birine internet bağlı. Araştırmaya katılan hanelerin yüzde 27’si internete bağlı. 2003 tarihli bir önceki araştırmada bu oran sadece yüzde 8’di. 

* TTNet’in internet sitesinde verilen bilgilere göre ise ‘internet kullanımı oranı’nda lider, Kuzey Amerika: Nüfusunyüzde 73.6’sı internet kullanıyor. 

* Ama tüm dünyadaki toplam internet kullanıcısı sayısına bakıldığında lider Asya. Tüm dünyadaki internet kullanıcılarının yüzde 39.5’i Asya kıtasından. Onu yüzde 26.3’le Avrupa ve yüzde 17 ile Kuzey Amerika izliyor.

* Avrupa’da en çok internet kullanıcısı olan ülke, Almanya. (52.5 milyon kullancı) Türkiye ise 26.5 milyon kullanıcıyla altıncı sırada. (aa, Radikal)