Orada bir tünel var uzakta!..

16 bakan eskiten 'Bolu Tüneli', bir açıldı pir açıldı! Bolu Dağı'ndaki kış çilesini bitireceği sanılan tünelde ulaşım, 23 Ocak'taki görkemli açılışından bu yana en az beş kez durdu.

BOLU/ANKARA - 16 bakan eskiten 'Bolu Tüneli', bir açıldı pir açıldı! Bolu Dağı'ndaki kış çilesini bitireceği sanılan tünelde ulaşım, 23 Ocak'taki görkemli açılışından bu yana en az beş kez durdu. Kurak geçen kışın ilk şiddetli karıyla ikide bir açılıp kapanmaya başlayan tünel, hüsran yarattı.
İstanbul-Ankara arasında kara yolculuğunu 3.5 saate indirecek denilen 'Bolu Dağı Geçişi Projesi' halk arasında 'Bolu Tüneli' diye anılsa da aslında dört viyadük, köprüler ve yan yana iki tüp geçitten oluşan 25.5 kilometrelik bir bütün. Viyadükten geçmeden tünele ulaşmak, tüneli geçmeden de yolu kısaltmak söz konusu değil.
Tünel akıllı, viyadük kaprisli!
Şu anda sadece İstanbul-Ankara yönünde hizmet veren geçişi felç eden, tünelin girişinde devrilen TIR'lar ve kayan araçlar oldu. Karayolları ekipleri var güçleriyle çalışarak yolu kapatan araçları kaldırırken bu kez de tünele uzanan viyadükler buzlandı. Buzlanma ve yangına karşı sensörler ve solüsyon fışkırtan sistemlerle donatılacak denen 'akıllı tünel'in kapısı duvar haline geldi. Yığılan araçlar D-100'e yönlendirilince keşmekeş yaşandı.
Bu kış böyle geçecek
Dün bölgeye denetim yapan Karayolları 4. Bölge Müdürü Vacip Mert, sorunun tünelin mimarisinden değil, zincirsiz araçlardan kaynaklandığını savundu. Buzlanmaya karşı neden yolda otomatik spreyleme ve ısıtma sistemi bulunmadığı sorusunaysa Karayolları Genel Müdürlüğü adına tüneli inceleyen Yüksel Proje Kontrol Başkanı Faik Tokgözoğlu yanıt verdi.
Güneş görmeyen 3 numaralı viyadükte buzlanma oluştuğunu belirten Tokgözoğlu, "Buz önleme sistemi, mevcut projenin parçası değil. Sistemi biz firma olarak araştırıp Karayolları Genel Müdürlüğü'ne sunduk. Şu an teknik şartname hazırlanıyor. Ancak bu kışa yetişmesi mümkün değil."
İtalyan Astaldi S.P.A.'nın yaptığı geçişin, eksikleri tamamlanmadan açıldığını söyleyen Yapı-Yol Sendikası Genel Başkanı Bedri Tekin'se "Hiç tedbir alınamıyorsa, buza karşı solüsyon kullanılmalı. Gerekirse rüzgâr panelleri yerleştirilmeli" dedi. (dha, Radikal)