Orada yeniden bir köy var

Terör nedeniyle boşaltılan Diyarbakır'ın Şaklat Köyü, dokuz yıl sonra tekrar hayat buldu. Göç ettikleri kentlerde aradıklarını bulamayan 80 aile, döndükleri köyü yeniden imar etti. Kocaköy Kaymakamlığı'nın desteğiyle, yıkılan evlerin yerine yenileri inşa edildi, yol, su, telefon geldi, çocuklar minibüsle komşu köydeki okula gitmeye başladı.
Haber: RAMAZAN YAVUZ / Arşivi

DİYARBAKIR - Terör nedeniyle 1992'de boşaltılan Diyarbakır'ın Kocaköy ilçesine bağlı Şaklat Köyü, eski günlerine dönüyor. 80 ailenin döndüğü köyün su sorunu çözüldü, yolları yapıldı, telefon bağlandı. Köylüler harabeye dönen evlerini de yeniledi.
Kocaköy ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki
Şaklat'ta 1992'ye kadar yaklaşık 3 bin kişi yaşıyordu. Bölgedeki hayvancılığın en gözde yerlerinden olduğu için bir dönem Kuveyt ve Suudi Arabistan'dan gelen hayvan tüccarlarının uğrak yeri olan Şaklat, 1992 yılında hızla boşalmaya başladı.
Öncü beş aile
Artan olaylar üzerine Diyarbakır başta olmak üzere İstanbul, İzmir ve Mersin gibi büyük kentlere giden aileler, burada umduklarını bulamadı. Varoşlara yerleşen Şaklatlıların durumu, yıllar geçtikçe kötüye gitti. Kentlerde geçinemeyip perişan olan Şaklatlı beş aile, Haziran 2000'de Kocaköy Kaymakamlığı'na başvurup köye dönmek için yardım istedi. Kaymakamlık, Diyarbakır Valiliği ve askeri yetkililerle görüşüp, beş ailenin Şaklat'a dönmesini sağladı.
Evlerini harap durumda bulan ailelere kaymakamlık inşaat malzemesi için yardım etti ve köy hayat buldu.
Ve diğerleri izledi
Beş ailenin döndüğünü ve kötü günlerin geride kaldığını öğrenen diğer Şaklatlı aileler de dönmeye başladı. Kısa sürede dönen aile sayısının 80'i bulduğunu gören kaymakamlık, barınma sorununun çözümü için yardım etti, eski taş evler yerine betonarme tek katlı evler yapılmaya başlandı.
Valiliğin desteğiyle kaymakamlık, su sorununu çözdü, yolları yaptı, telefon çekti, hayvan dağıttı, öğrencilere minibüs tahsis ederek komşu köydeki ilköğretim okuluna gitmelerini sağladı.
Şaklat'a korumasız giden, köylünün her sorunuyla yakından ilgilenen Kaymakam Mehmet Öz, köylülerin gönlünde taht kurdu. Her an yanlarında olan Öz'ün adını, hemen yakınlarındaki tepeye veren köylüler, "Bize çok yardımcı oldu. Köyde sokak ve cadde olmadığı için, ismini tepeye verdik, onu çok seviyoruz" dedi.
Öz de, "Bir zamanlar nüfusu 3 bin dolayında olan Şaklat, eski güzel günlerine dönüyor. Vatandaş terörden bıkmış, büyük kentlerde çok zorluk çekmiş. Döndükleri için biz de çok mutluyuz. Adımı bir tepeye vermeleri beni çok duygulandırdı" diye konuştu.
'Perişan olmuştuk'
Şaklat muhtarı Hasan Yalçın, büyük kentlerin varoşlarında zaman zaman ekmek alacak parayı bile bulamadıklarını anlattı ve şöyle devam etti. "Büyük umutlarla gittiğimiz büyük kentlerde perişan olduk. Yıllarca tekrar köyümüze dönmenin umuduyla yaşadık. Köyümüz yörenin en kalabalık nüfusuna sahipti. Şimdi el ele vererek köyümüzü eski günlerine kavuşturmaya çalışıyoruz."


  ETİKETLER:

  Diyarbakır

  ,

  Mersin

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir