Oral Çalışlar: Toplumsal ruh halimizde değişiklik yok

Oral Çalışlar: Toplumsal ruh halimizde değişiklik yok
Oral Çalışlar: Toplumsal ruh halimizde değişiklik yok
Radikal Gazetesi yazarı Oral Çalışlar, Ergenekon kararlarını yorumladı.

Ergenekon davasının kararları açıklanırken toplumsal ruh halimizde bir değişiklik yok. Bir kesim “Bu dava uydurmadır” demeye devam edecek. Darbe planlarına inanmayacak. Hatta bu çevrenin çoğunluğu, içerideki sanıkları birer kahraman olarak kabul etmeyi sürdürecek.
Kararların ne onlar için, ne de dosyayı yakından izleyenler için sürpriz bir tarafı yok. Zaten beş senedir tutuklu yargılanan sanıklar konusunda, mahkemenin bir süredir kanaatinin oluştuğu söylenebilir.

Ergenekon davasının açıldığı günleri düşünelim. Kerinçsizler, demokrat insanları baskı altına almıştı. Hrant Dink suikastının dumanları tütüyordu. Yeni suikast planları gündemdeydi.
Askerler, açıklamalarıyla siyasete müdaheleyi sürdürüyorlardı.
Toplumsal psikoloji bozulmuştu... Demokrasi umudunun üstüne kara bulutlar çökmüştü.

Yargılamaların özel yetkili mahkemeler yoluyla sürmesi, getirilen kısıtlamalar, tek tek kişilere yönelik itirazlar, adaletin tam olarak gerçekleşmesi noktasında tartışmalara ve soru işaretlerine neden oldu.

Bugüne geldiğimizde, hala kamplaşmanın sıkıntılarını yaşıyoruz.
Siyaseten bakıldığında, ayrışma temelli değerlendirmelerin önünü almak mümkün görünmüyor.
Hukuki tartışma ise Yargıtay'a havale edilmiş durumda...


  http://www.radikal.com.tr/114497611449768

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Var Yok - muratbayramoglu

  Hicbir sey yoktan var, vardan yok edilemez. Sadece enerjinin donusumu vardir. Carbon'u O2 ile yakip CO2 arti enerji($) elde ettiler. $ yeni takim elbiselerin cebine, CO2 kodese gitti. Gercek suclular ile ulkenin uzerine kuruldugu degerler birlestirilip kodeste bulustu. Calislar'in durum tespitleri bircok meslektaslari gibi uyutma taktigi(bilerek ya da bilmeyerek). Basarilarinizin devamini dilerim, ama Amerikan ruzgari tersten estigi taktirde denklem de degisecektir. Bu cok aci.

  Çalışlar'ların göremediği - atom_karınca

  ip li değilim tgb lide olay her aşamasıyla kimseye inandırıcı mantıklı gelmeyen bir dava olayıdır . ne dedi tv lere bolca çıkan emekli bir savcı ve eski adalet bakanı m. ali şahin gezi eylemine katılanlar müebbetlik suç işlemişler herkes biliyorki değil isterlerse yaparlarmı silivreye baksın çalışlar

  balik zihinli - karayel1965

  evet balik zihinli bir toplumuz gibime geliyor,bu insanlar devlet icinde devlet kurmamismiydi,uluslararasi uyusturucu karteli yönetmiyorlarmiydi,binlerce faili mechul cinayetten sorumlu failler degilmiydiler,hertürlü yolsuzluk ve rüsvet organizatörleri degilmiydiler, tezgahta vatan millet sakarya pazarlayanlarin nesini savunur bu millet?

  ... - chuckytoy

  Hrant Dink davasında polis ve Alperen Ocakları Oral Çalışlar gibi liberaller nedeniyle aklanmıştır. Oral Çalışlar ve bir çok kişi bu aklama sürecinin içinde yer almış suça ortaklık etmişlerdir. Ve bu kişiler şu an hem savcı hem hakimdir, şimdi ise vicdan olmaya çalışıyorlar. Ama bunlar aklımızda, Radikala editörleri engel olsa da bu kanıyı değiştiremezler.

  Suikart - ohabey

  "Ergenekon davasının açıldığı günleri düşünelim.... Yeni suikast planları gündemdeydi." Evet gundemdeydi. Suikast yapilacagi iddia edilenlerden biri de Oral Calislar'di (yanilmiyorsam iddianamede vardi). Ama mahkemede konu bile olmadi. Oral Calislar o gundemin niye yaratildigini ve mahkemenin niye konuyu ele almadigini arastirip bizlerle paylasirsa seviniriz.

  Ya bugün nasıl demokrasi umudu... - citizen

  Mesele demokrasi ise eğer.., Ergenekon davasının açıldığı günlerde demokrasi ufkunun üstüne çöken kara bulutların aradan geçen beş sene içinde dağıldığına dair bir işaret görüyor musunuz bay Oral Çalışlar.

  sayın çalışlar açık konuşun. - sktk60

  ne demek istiyorsunuz yani bu verilen cezalar sizce normalmi eski genelkurmay başkanına müebbet hapis veriliyor yahu ordu bu adamın elindeydi vallahi isteseydi akp.ni uçururdu kim engelliyebilirdi demekki paşa'da öyle bir zihniyet yok bu hükümetin emrinde kaç yıl çalıştı hatta hükümet görevini bir yıl uzatalım dedi paşa kabul etmedi emekli oldu müebbet hapis ne demek el insaf.