'Orantısız güç' açıkta

'Orantısız güç' açıkta
'Orantısız güç' açıkta

İstanbul da 1 Haziran daki olaylar sırasında bir sivil polis, eylemcileri döverken objektiflere yansımıştı.

Gezi Parkı'ndaki çadırları yakarak eylemi 'ateşleyen' yedi itfaiyecinin açığa alınması istendi, eylemci döven polis de açığa alındı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İçişleri Bakanlığı tarafından Gezi Parkı eylemlerini incelemek için görevlendirilen dört müfettiş ,çadırları yakan yedi zabıta memuru ve şiddet uygulayan bir polis memurunun açığa alınmasını istedi. Polis açığa alındı.
Gezi Parkı eylemleri sırasında göstericilere uygulanan ‘orantısız güç’ ve ‘biber gazı kullanımı’ konusunda 4 Haziran’dan itibaren 15 gündür İstanbul Emniyeti’nde araştırmalar yapan müfettişler, ilk olarak Foto Film Şube Müdürlüğü ve MOBESE’den olaylarla ilgili tüm görüntü ve fotoğrafları incelemeye aldı. Basında ve sosyal medyada çıkan görüntüler de Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından istenilerek inceleme başlatıldı. Olayla ilgili emniyet amirleri, polis müdürleri ve memurların ifadelerini alan müfettişler, ilk iş olarak Gezi Parkı’nda 30 Mayıs’ta sabaha karşı saat 5’te yapılan ‘şafak baskını’nda çadırların yakılmasını inceledi. Olayların fitilini ateşleyen yakma eylemini detaylı inceleyerek belediye zabıta görevlileri ve Çevik Kuvvet polislerinin ifadesini alan müfettişler, olayın sorumlusu olarak yedi zabıta görevlisinin açığa alınmasını istedi. Çadırların yakılması emrinin kimin verdiği ile ilgili araştırmanın ise devam ettiği belirtiliyor.
Müfettişlerin açığa alınmasını istediği bir diğer isim ise bir polis memuru oldu. Taksim’de 1 Haziran gecesi, Gezi Parkı protestolarında bir göstericiye tekme ve yumrukla dayak atan beyaz gömlekli sivil polis memuru ifade verdikten sonra açığa alındı. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro’da görevli olduğu belirtilen polis, Gezi Parkı olaylarında İstanbul’da orantısız güç suçlamasıyla açığa alınan ilk polis oldu.

Kırmızılı kadına gaz, sırada

Dört müfettişin görüntü ve fotoğrafları incelemeyi ve ifade almayı sürdürdüğü öğrenildi. Gezi’de ‘kırmızılı kadın’a biber gazı sıkan ve bu görüntünün sembolleşmesine yol açan polis olmak üzere incelemelerin devam edeceği, açığa alınan polis sayısının artabileceği öğrenildi.

Avrupa ‘işkence’ bulamadı

Bu arada Gezi Parkı eylemleri sonrası polisin işkence yapıp yapmadığını araştırmak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek incelemeler yapan Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin (AİÖK), çalışmalarını tamamlayarak ayrıldığı öğrenildi. Başkanlığını İsviçreli Jean Pierra Restellini’nin yaptığı dokuz kişilik heyetin, nezarethanelere baktığı, gözaltında tutulan beş kişiyi rastgele seçerek müdafi odasında 10 dakikalık özel görüşmeler yaptığı belirtiliyor. Çalışmalarını bitiren heyetin emniyetten ayrıldığı ve kanunlara aykırı bir durumla karşılaşmadığını yetkililerine ilettiği öğrenildi.