Ordu, bedelli askerliğe karşı

Başbakan Erdoğan tam destek açıklasa da Genelkurmay bedelli askerliğe soğuk. Uygulamaya karşı olduklarını belirten askeri çevreler, "Etik açıdan uygun değil. Eşitlik ilkesi korunmalı" diyor.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bedelli askerliğe tam destek verdiği yönündeki sözleri, Genelkurmay'dan karşılık bulmadı. Askeri çevreler bedelli askerliğe karşı olduklarını belirtirken, gerekçelerini
"Etik açıdan uygun değil. Eşitlik ilkesi korunmalı. Bu ilke korunarak zaten askerlik süresi kısaltıldı. Bu durumda bedelli askerlik, asker almada önemli zafiyet yaratır" şeklinde sıraladı. Erdoğan Posta gazetesinde dün manşetten yayımlanan röportajında, bedelli askerlik konusunda halkın beklentilerini bildiğini belirterek şu görüşlere yer verdi:
"Uygulamayı bekleyen 400 bini aşkın genç olduğunu tahmin ediyorum. Bu gençler isteklerini, dilekçeyle bağlı oldukları askerlik şubelerine iletsin. İlk adım bu olmalı. Dilekçe sayısı çok olursa, biz üstümüze düşeni yapar ve halkın bu arzusunu yerine getirmek için büyük çaba gösteririz. Ben Başbakan olarak bedelli askerliğin çıkması için tam destek veriyorum."
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, bedelli askerlikle ilgili görüşlerini, Kasım 2003'te Radikal gazetesinde yayımlanan, Mehmet Ali Kışlalı'ya verdiği röportajda açıklamıştı. Özkök, "Organizasyon küçülmesi için hazırlıklarımız var. Tek yapabildiğim, insan gücünü azaltmayı dikkate almak. Anayasa'ya göre askerlik hak ve ödev olduğundan, değişiklik zor. Etik açıdan Genelkurmay paralı askerliği uygun görmüyor. Bu süreyi kısalttık. Kuvvet komutanlarımız çok iyi hesaplayarak olabileni yaptı" demişti.
Askeri kaynaklar, bedelli askerliğe karşı olduklarını belirtiyor. Uygulamanın eşitliğe aykırı olduğunu savunan kaynaklar, "Kısa bir süre önce eşitlik ilkesi korunarak askerlik süresinde gerekli indirimler yapıldı. Artık bedelli askerlik uygulaması, asker almada önemli bir zafiyet yaratır. Bu yönde bir çalışmamız ya da planımız yok. Böyle bir teklif hükümetten de gelse, Meclis'ten de gelse, görüşümüz olumsuz olur" dedi.